Mohou Němci přestat cítit vinu za své rodiče, prarodiče a praprarodiče, jak jim radí Elon Musk?Anketa
V říjnovém akčním letáku obchod lidem sliboval mnohaprocentní slevy, avšak ve skutečnosti bylo velké množství položek naopak zdražených. Například trvanlivé mléko před začátkem „akce“ obchod potají zdražil z 15,90 Kč na 16,90 Kč a zákazníkům začal tvrdit, že má jít o slevu až o 26 procent. Stejnou slevu uváděl též u sušenek, které stály v „akci“ 21,90 Kč místo předchozích 19,90 Kč a „zlevněnou“ barvu na vlasy prodával za 89,90 Kč, kdežto před propagovanou slevou byla prodávána za 69,90 Kč.
Dění, které může při zjištění ČOI vyhodnotit coby nekalou obchodní praktiku, se v obchodech působících v Česku objevuje pravidelně. Obchod v rámci tohoto triku namísto zlevnění výrobků z ceny, za kterou byl výrobek prodáván v době 30 dnů před poskytnutím slevy (nebo od okamžiku, kdy začal být nabízen, pokud je výrobek v prodeji dobu kratší než 30 dnů), jak to ukládá zákon, u zlevněných cenovek připíše přeškrtnuté cenovky, které jsou mnohem vyšší, než jaká ve skutečnosti byla nejnižší cena v posledním měsíci a z těchto nic nevypovídajících údajů následně odvozuje „slevy“ až v desítkách procent.
Často se pak ukáže, že „výhodná sleva“ ve skutečnosti žádnou slevou není. Například u pšeničné mouky Karlova koruna zákazníci Penny Marketu v říjnu spatřili slevu až o 26 %, ve skutečnosti ovšem v rámci akce stála 10,90 Kč, což je i cenovka, za níž se tato mouka prodávala v posledních 30 dnech. Reálná sleva je tedy 0 %.
Právě Penny Market za tyto praktiky získal ze všech obchodů od České obchodní inspekce nejvíce pokut. Agrární komora České republiky upozornila, že v posledním loňském čtvrtletí ČOI uložila celkem 54 pravomocných pokut dohromady za šest milionů korun.
„Nejvyšší pokuty dostaly řetězce Penny Market, Billa, a Albert,“ doplnila Agrární komora ČR, že v daném objemu pokut jsou nejen pokuty za falešné slevy, ale třeba také za špatné účtování ceny nebo prodej alkoholu a cigaret nezletilým.
Ani milionové pokuty supermarkety působící v Česku od zneužívání praktik v podobě tzv. „falešných slev“ neodrazují a v obchodech dochází i k tomu, že je lidem u pokladen účtována vyšší částka, než jaká je u zboží na regálu a vloni v rámci kontrol ve druhém čtvrtletí letošního roku, které byly inspektory ČOI prováděné od 1. dubna do 30. června 2024 v rámci celé tržní sítě včetně internetových obchodů, bylo porušení právních předpisů zjištěno při 106 kontrolách z celkových 259. Tedy hned při 40,93 % z celkového počtu provedených kontrol. A už tehdy se objevovala „známá jména“. Zatímco v prvním čtvrtletí nejvíce pokut obdržel Albert, ve druhém čtvrtletí největší částku musel platit Penny Market.
Celkově za první tři čtvrtletí loňského roku Česká obchodní inspekce podle České televize zkontrolovala 943 slevových akcí a podle předběžných závěrů zjistili kontroloři porušení zákona o ochraně spotřebitele v 38 procentech případů.
„Doporučujeme seznámit se s cenou, která je na trhu běžná, protože ne každá cena, která je deklarovaná jako ve slevě, musí nutně znamenat, že se jedná o cenu nejnižší na trhu,“ varoval proto v pořadu De facto na ČT24 mluvčí ČOI František Kotrba.
Novela zákona o ochraně spotřebitele přitom hovoří jasně a Česká obchodní inspekce upozorňuje, že k poskytnutí slevy v různé výši musí dojít bezprostředně po sobě, tedy nepřerušeně, a výše slevy se musí zvyšovat. Snížit se nesmí.
Prodávající je též povinen informovat spotřebitele o nejnižší ceně, za kterou výrobek nabízel a prodával v době 30 dnů před prvním poskytnutím slevy (z níž je sleva počítána) a cenou platnou v okamžiku nabídky. „Žádné další cenové údaje, jako je např. cena, za kterou byl výrobek nabízen a prodáván bezprostředně před poskytnutím slevy, uváděny být nemusí. Jejich uvedení může být naopak pro spotřebitele matoucí a může být posuzováno z hlediska dodržování zákazu užívání nekalých obchodních praktik. Tyto jiné cenové údaje musí být dostatečně jasně vysvětleny a nesmí vzbuzovat dojem, že jsou nejnižší cenou výrobku, za kterou jej prodávající nabízel a prodával v době 30 dnů před poskytnutím slevy,“ uvádí ČOI.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas