Co kdyby byl prezident masový vrah, žertoval Dienstbier

02.02.2011 22:50 | Zprávy

Expert na oblast spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier mladší si myslí, že v případě zavedení přímé volby prezidenta je třeba omezit pravomoci tohoto ústavního činitele.

Co kdyby byl prezident masový vrah, žertoval Dienstbier

„Je absurdní představa, že by byl prezident masovým vrahem, který by za průběhu funkce zavraždil několik lidí," otevřel ve středečních Událostech, komentářích Dienstbier problém trestní odpovědnosti prezidenta. Ten totiž nemůže být stíhán za jakýkoli trestný čin, kterého se v průběhu funkce dopustí.

Sledujeme téma Přímá volba prezidenta

Vláda chce o volbě prezidenta jednat s ČSSD, pokračovat se bude za měsíc

Úpravu postavení hlavy státu naopak odmítá ODS, podle jejího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by bylo nejvhodnější pouze prosadit přímou volbu a otázku pravomocí otevřít později. V opačném případě by se totiž změna mohla ukázat tak složitá, že by k tomuto legislativnímu kroku vůbec nedošlo.

Bez nás mají smůlu

„Vláda potřebuje k prosazení ústavního zákona v horní i dolní komoře podporu demokratické opozice," připustil Pospíšil spolupráci s ČSSD. „Jsem rád, že to konečně vládě došlo," reagoval na to sarkasticky Dienstbier.

Oba politici se shodli na vhodnosti dvoukolové volby. Pospíšil tak odmítl slova poslankyně za VV Kateřiny Peake, která dříve prohlásila, že občanští demokraté stojí o jednokolovou verzi.

V Česku není samoděržaví

„Prezident by neměl být neodpovědný, jak to říká ústava, my tu nemáme žádné samoděržaví, žádného z boží vůle monarchu", vrátil se Dienstbier mladší k odpovědnosti hlavy státu. Socialisté by rádi v zákoně zakotvili i možnost odvolání prezidenta, a to opět lidovým hlasováním.

ČSSD také odmítá jakékoli posilování role prezidenta v českém legislativním systému. „U nás je parlamentní systém a my nechceme přecházet na prezidentský či nějaký hybridní," uzavřel Jiří Dienstbier. 

Dále k tématu:

Véčka rokovala s ČSSD. Kvůli přímé volbě prezidenta

Lidé chtějí prezidentem Švejnara, poráží i knížete

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…