Český lázeňský trojúhelník je na seznamu dědictví UNESCO spolu s dalšími lázeňskými městy v Evropě, dohromady jich je jedenáct v sedmi zemích. „V historii UNESCO je to unikátní zápis takto robustního statku, tedy skupiny jedenácti evropských měst na seznam světového dědictví,“ uvedl Kulhánek.
O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu. „Byla to veliká radost, čekají nás oslavy, kdy budou slavnostně předány certifikáty všem lázeňským městům a kde se sejdou starostové ze všech těch jedenácti měst,“ komentoval pyšně hejtman Karlovarského kraje český úspěch v UNESCO.
Svými slovy přiblížil, co je tak cenného na lázeňských městech, že si vysloužila pečeť Organizace spojených národů. „UNESCO je značka kulturně-historického a přírodního dědictví, je to zdůraznění jedinečnosti každého statku, který je na seznam zapsán. V případě lázeňských měst jde o zdůraznění lázeňské léčby. Lázeňská města lákají své hosty na unikátní léčivé prameny,“ zmínil jednoticí prvek této lázeňské nominace.
Právě v lázních se podle Kulhánka v historii odvíjelo velmi podstatné dění: „Ať už společenské, politické či umělecké. Tento fenomén přetrval u českých lázní až do dnešních dnů. V rámci evropské nominace byly už od počátku české lázně vnímány jako pomyslný etalon evropského lázeňství,“ řekl k úspěchu západočeských lázní.
„Chcete říct, že se v lázních upekla řada politických a obchodních záležitostí?“ zajímal se moderátor Daniel Takáč. „Protože to nebyla tehdy věc ekonomicky jednoduchá, sjížděli se v lázních zejména zámožní a významní hosté. Je logické, že při těchto dostaveníčkách docházelo ke kontaktu mezi těmito osobnostmi. UNESCO posuzuje i věhlas těchto míst, tedy co se v lázních dělo,“ uvedl, že i zde se samozřejmě uzavíraly významné obchody, které ovlivňovaly ekonomiku států.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.