Děsivá studie: Takto by ČR dopadla, kdyby vystoupila z EU

23.03.2018 15:41 | Zprávy

Narůstající debaty o možném referendu o vystoupení z EU začínají děsit zhruba osmdesát procent firem, obavy má třiaosmdesát procent investorů. Podle studie Česko-německé obchodní a průmyslové komory by v případě opuštění Evropské unie osmadvacet procent firem zvažovalo odchod z Česka a třetina by v takovém případě počítala s propouštěním.

Děsivá studie: Takto by ČR dopadla, kdyby vystoupila z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

„Nikdo z iniciátorů debaty zatím srozumitelně nevysvětlil, jaký ekonomický, společenský a mezinárodní dopad by Czexit pro zemi měl,“ uvedl prezident komory Jórg Mathew. Diskuse v médiích o takzvaném Czexitu proto znepokojují 78 procent firem v ČR, 28 procent podniků by v případě opuštění Evropské unie zvažovalo přesunout své investice jinam. Podle informací ČTK to ukázala to březnová studie Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi 150 firmami.

Vše rozpoutalo jednání parlamentních stran o obecném referendu související s debatou o Czexitu. Obavy nyní má 83 procent zahraničních investorů, ale také dvě třetiny českých firem. Nejvíce znepokojeny jsou podle průzkumu výrobní podniky nad 250 zaměstnanců. Pokud by Česko opravdu odešlo z Evropské unie, zvažovala by čtvrtina firem snížení investic v tuzemsku, 28 procent dokonce jejich přesun jinam. Naopak čtyři z deseti firem změny u investic neočekávají.

Firmy vidí rizika případného Czexitu především v omezení přístupu na jednotný evropský trh (74 procent). Server iHNed.cz napsal, že v souvislosti s tím se obávají zavedení cel a daní (66 procent), nárůstu byrokracie (61 procent), poklesu obratu společnosti (60 procent), nebo dokonce propouštění zaměstnanců (36 procent). Podle skoro poloviny firem by Česko po odchodu z Evropské unie mělo špatnou vyjednávací pozici pro mezinárodní obchodní dohody.

Podle podniků už i samotná debata zemi neprospívá, v průzkumu požadují, aby se politická reprezentace jasně vyslovila pro dlouhodobé setrvání v Evropské unii a odmítla referendum, které by nechalo občany o této otázce rozhodovat. Podle nedávného průzkumu mezi ekonomy a podnikatelskými svazy by případné vystoupení České republiky z Evropské unie bylo ekonomickou sebevraždou. Odchod z Evropské unie by znamenal ztrátu stovek tisíc pracovních míst a česká ekonomika by se podle některých dostala na úroveň Běloruska.

Původní zdroj ZDE.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v únoru řekl, že případný Czexit by znamenal pro Česko kolaps řady odvětví, firem a propouštění. Ti, kteří o vystoupení z Evropské unie hovoří, podle něj nemají žádnou alternativu, nejsou schopni nabídnout vůbec nic, jen mystifikují obyvatelstvo v tom, že to může mít nějaký pozitivní závěr.


 


 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…