Dotace často určují prioritu investic na úkor potřeby, povzdechl si starosta Lázní Bělohrad

31.05.2014 13:39 | Zprávy

Opatření z minulého roku byla pro lázeňství až příliš tvrdá, i když se domnívám, že některá byla správná, říká starosta Lázní Bělohrad. Co očekává od nové vlády? Pavel Šubr (STAN) je v čele města již od roku 1998. V rozhovoru, který poskytl naší redakci, jsme se ohlédli nejen za jeho současným působením na radnici, ale svěřil nám i své vize, kam by chtěl vést město do budoucna, pokud na podzim popáté obhájí svůj mandát.

Dotace často určují prioritu investic na úkor potřeby, povzdechl si starosta Lázní Bělohrad
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Lázní Bělohrad Ing. Pavel Šubr (STAN)

Starostou jste čtvrté volební období, což je obdivuhodné. Jak se za tu dobu proměnilo město? Co byste vyzdvihl ze svých úspěchů?

Myslím, že naše město se hodně proměnilo, a to i zásluhou dalších organizací. Velký rozvoj zaznamenaly místní lázně, které v posledních letech výrazně investovaly a v jejich areálu vyrostl třeba nový hotel Strom života. Za velký úspěch považuji také odstranění staré ekologické zátěže ohrožující podzemní vody v areálu firmy DEPRAG CZ. Významnou investicí byla i akce Čistá Cidlina, při níž byla dokončena kanalizace ve městě a intenzifikována ČOV a jsou tak vyřešeny prakticky všechny inženýrské sítě ve městě (kromě vodovodu a kanalizace v Brtvi, na které ale už máme dotaci). Ze strany města považuji za úspěch třeba úpravy centra města (nové chodníky z kamenné mozaiky navazující na prvorepublikové včetně nového veřejného osvětlení), kompletní rekonstrukci základní školy včetně výstavby řadu let slibovaného sportoviště, záchranu chátrajícího hotelu Zátiší a jeho přestavbu na byty, výstavbu tenisové haly atd. Těší mě také bohatý kulturní a sportovní život ve městě i to, že s podporou města funguje řada spolků.

Je naopak něco, co se vám nepodařilo prosadit? Proč?

Mrzí mě, že se nepodařilo vybudovat obchvat města, který by odvedl tranzitní dopravu z centra města a z vnitřního lázeňského území. Pro budoucí rozvoj města by měl strategický význam (otevření nových lokalit pro bydlení i pro podnikání, zklidnění centra města a areálu lázní atd.). Bohužel se nám nepodařilo vykoupit pozemky na trase plánovaného obchvatu. Druhým bolákem města je zámek, který město definitivně získalo v roce 2009 a jehož stav není příliš dobrý. Jsem přesvědčen, že jeho rekonstrukce je nad možnosti města, navíc město pro něj nemá ani odpovídající využití. Čekáme na vhodného investora… A třetí záležitostí je rekonstrukce domu v čele náměstí na sídlo úřadu. Zde se nám dvakrát nepodařilo získat dotaci.

Jak jste se svěřil pro ParlamentníListy.cz, mandát starosty byste chtěl obhájit i letos. Jaké jsou vaše vize a plány, kam chcete město vést do budoucna?

Vždy jsem prosazoval, aby naše město bylo příjemným letoviskem zaměřeným na cestovní ruch a lázeňství. Proto dbáme na celkovou údržbu města, na podporu činnosti spolků, na spolupráci s lázněmi. V tom bych chtěl pokračovat. Vím také, že bychom měli ve spolupráci s tělovýchovnou jednotou dobudovat sportovní areál u Bažantnice, se Sokolem řešit stav místní sokolovny. A vyřešit i stav a využití některých dalších objektů (ubytovna Jiskra, škola v Brtvi a hlavně zámek a městský úřad) nebo některých komunikací.

Krize českého lázeňství byla v předvolebním období jedním ze stěžejních témat kampaně ČSSD, ve které se tato strana hlasitě postavila po bok poskytovatelů lázeňské péče. Terčem kritiky, kterou jste sdílel i vy, byla podoba tzv. indikačního seznamu, kterou prosadil tehdejší ministr Leoš Heger (TOP 09) a jež významně zkrátila dobu lázeňských pobytů a tím i zisky lázeňských míst. Jak byste nyní hodnotil v tomto směru úsilí sociální demokracie a nového ministra?

Škoda, že nový indikační seznam, který by měl lázním pomoci, neplatí už od 1. dubna, tak jak byl připravován. Věřím, že se ho brzy podaří schválit i jako zákon, což by lázním obecně výrazně pomohlo. Opatření z minulého roku byla pro lázeňství až příliš tvrdá, i když se domnívám, že některá byla správná. Ale lázeňství se s prudkým poklesem klientely, která měla hrazený pobyt zdravotními pojišťovnami, vyrovnává jen s velkými problémy. Vždyť často jde až o 50% pokles. Bylo by škoda, kdyby lázeňství, které je výkladní skříní naší země, mělo přestat fungovat.

A jaký dopad bude mít podle vás na město zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, které vláda plánuje? Již od nového roku byl zrušen poplatek za pobyt v nemocnici.

Nemyslím, že by zrušení regulačních poplatků mělo na město nějaký dopad, spíše naopak. Třeba do dětské léčebny by mohlo jezdit více dětí s doprovodem, který nebude muset platit regulační poplatek. A lázním snad má být výpadek těchto příjmů ze strany zdravotních pojišťoven kompenzován.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

4:44 Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

POHLED IVANA HOFFMANA „Vždy zde bude strach, že slovo změní svět. Současně zde vždy bude víra, že um…