Drahé energie? Politika EU za to prý nemůže

27.10.2021 22:41 | Zprávy

Jak zastavit rapidní růst cen energií je teď v rámci Evropy velká otázka. O tom, co přesně se nyní děje na energetickém trhu a nakolik s tím souvisí takzvaná zelená dohoda pro Evropu nebo Green Deal, hovořila v podcastu Evropa zblízka šéfredaktorka serveru EURACTIV.cz Aneta Zachová. Česko se má podle jejích slov v následujících letech připravit na problémy v důsledku opatření zelené evropské politiky.

Drahé energie? Politika EU za to prý nemůže
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament

Podle Zachové rozhodně nyní nelze za příčinu růstu cen energií v Evropě považovat evropskou zelenou politiku: „Za to evropská zelená politika nemůže, a i když se to z těch prohlášení našich předních politiků, zejména dosluhujícího premiéra Andreje Babiše, nezdá, opravdu ten evropský Green Deal v té dnešní situaci nemá skoro žádný podíl na rostoucích cenách energií,“ konstatuje.

Tím hlavním důvodem, proč nyní ceny energií enormně rostou, je podle ní fakt, že po covidu obrovsky narostla poptávka po energiích. „Opět se nám rozběhl provoz a průmysl se snaží dohnat tu mezeru, kterou právě způsobil covid,“ popsala, že právě nárůst poptávky po energiích vede k razantnímu zvyšování cen.

Původní zdroj ZDE.

Zmínila tlak na energetický sektor v důsledku zelené politiky především v dlouhodobějším horizontu. „Spíše si myslím, že ta zelená politika bude mít na energetický trh vliv až v následujících letech a bude na něj vzhledem ke klimatickým požadavkům vyvíjet docela výrazný tlak,“ očekává, že dopadům Green Dealu se Česko v budoucnu nevyhne.

Tlak zelené politiky podle Zachové povede zejména v zemích, jako je Česká republika, k tomu, že budeme muset naši energetiku transformovat: „Už se to vlastně děje, už od uhlí upouštíme a nahrazujeme jej plynem, což není úplně bezpečná cesta, protože tím zvyšujeme naši závislost na plynu a na Rusku. Česko teď ale bohužel nemá jinou možnost, jak rychle jít od uhlí, které se už absolutně nevyplácí,“ říká.

Přechod na jadernou energetiku také potrvá. „Než postavíme nové bloky, tak to potrvá patnáct dvacet let. Musíme vyřešit, co budeme dělat mezitím. Nejjednodušší odpovědí jsou samozřejmě obnovitelné zdroje energie,“ zmínila, že cena elektřiny, která vzniká z obnovitelných zdrojů, je stále stejná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velké Zelenského nic. Celý svět se bojí, jde však prý jen o trik Ukrajiny

8:23 Velké Zelenského nic. Celý svět se bojí, jde však prý jen o trik Ukrajiny

Joe Biden a jeho vláda jsou silně kritizováni z řad příznivců Donalda Trumpa, že se novému prezident…