Erdogan letí do Washingtonu. Chce Američanům vysvětlit, že by vážně neměli podporovat Kurdy

14.05.2017 7:27 | Zprávy

Nepřijatelné. Je to podpora terorismu v rámci NATO. Tureckým představitelům se nelíbí, že Američané posílají zbraně kurdským milicím YPG, které bojují proti radikálům z Islámského státu v Sýrii. Turecko doufá, že USA svůj postoj přehodnotí. Prezident Erdogan je o tom má přesvědčit během své návštěvy Washingtonu, kam odletí příští týden.

Erdogan letí do Washingtonu. Chce Američanům vysvětlit, že by vážně neměli podporovat Kurdy
Foto: M.Kutilová
Popisek: Na hranicích s IS

Podle tureckého listu Daily Sabah mohou USA začít s distribucí zbraní a vojenské výbavy kurdské YPG „velmi rychle“. Budou to ale zřejmě dělat „postupně“, cituje list mluvčího koalice proti Islámského státu pod vedením Američanů Johna Dorriana. „V zemi již nyní máme určitý počet zásob, které byly použity k vyzbrojení arabské koalice a další z nich mohou byt distribuovány velmi rychle,“ sdělil Dorrian reportérům během vysílání z Bagdádu. Dodávky zbraní podle něj mohou být rozesílány podle potřeby. Specifický časový termín ale nezmínil.

Podle Turků jsou to teroristé

Turecko, jež YPG vnímá převážně jako odnož kurdské strany pracujících, kterou považuje za teroristickou, to vnímá jako hrozbu. „PKK i YPG jsou teroristické organizace a vůbec se neliší kromě toho, že si říkají odlišně,“ uvedl ve středu během diplomatické návštěvy Černé Hory turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu. „Každá zbraň, kterou získají, představuje hrozbu pro Turecko,“ dodal. Podle turecké strany Američané o postoji Ankary dobře vědí. Podle Turků je podpora „teroristických skupin“ ze strany NATO absolutně nepřijatelná. To ve středu zaznělo i z úst tureckého vicepremiéra Nurretina Canikliho. 

O problému by se mělo hovořit během návštěvy tureckého prezidenta Erdogana ve Washingtonu, kam zamíří během příštího týdne. „Doufám, že tato chyba bude napravena s okamžitou platností,“ zmínil Erdogan ve středu během tiskové konference. „Doufám, že se Spojené státy odvrátí od tohoto špatného jednání,“ dodal s tím, že doufá v obrat jejich postoje v reakci na výsledky návštěvy. Podle tureckého premiéra Binali Yildirima může mít rozhodnutí USA Kurdy vyzbrojit „důsledky“ a potenciálně přinést i „negativní výsledek“ Spojeným státům, uvedl. Američané však mají stále šanci své rozhodnutí napravit, sdělil Yildirim tureckému deníku Daily Sabah.

Kurdové jsou pro USA v bojích proti radikálům klíčoví

Nic ale zatím nesvědčí pro to, že by USA o změně svého postoje k vyzbrojování kurdských milic byť jen uvažovaly. Podle názoru Pentagonu je „pomoc místním Kurdům absolutně nezbytná“, píše zpravodajský web Deutsche Welle. Kurdové podle toho, jak je vnímají Američané, budou hrát klíčovou roli při finální porážce Islámského státu a osvobození města Rakká, které de facto představuje hlavní město a potažmo i centrum islamistických radikálů v Sýrii.


Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…