„Pozorujete vzestup nacionalismu v České republice?“ zeptal se Moravec hned v úvodu svých hostů.
„Já si toho nejvíc všímám, když čtu zahraniční tisk. Přímo tady to nevidím. Mám pocit, že to je politická věc, někomu to vyhovuje a zrovna teď, když máme hned dvoje volby, tak musíme přiznat, že to pomohlo vyhrát volby,“ poznamenal.
Kelin dal Bestovi za pravdu v tom, že téma nacionalismu je zneužíváno. Sám za sebe však dodal, že Češi, Moravané a Slezané nejsou xenofobové, jen nemají dost zkušeností se soužitím s lidmi z odlišné kultury. V minulosti jsme přitom tuto zkušenost měli. V českém království spolu pohromadě žili Češi, Němci, židé a tak podobně. Stačí se podívat v Praze z okna a zjistíme, jak nás v minulosti obohatili členové jiných kulturních komunit.
„Odlišné kultury nás obohacují, a pokud by politici nefungovali jenom cíleně a snažili by se o lepší porozumění ve společnosti, tak by lidé pochopili, že ty kultury nejsou ve střetu, ale že se skutečně obohacují,“ prohlásil jasně Kelin.
Posteskl si nad tím, že politici naskočili na vlnu populismu, s jejíž pomocí lze získávat důvěru voličů. Lidé už se za slušnost takřka stydí, a to je problém. Změna pohledu na slušnost se projevuje na vulgárních bonmotech Miloše Zemana nebo na některých vyjádřeních Tomia Okamury. „Nechci být také bonmotář, ale je známá věc, že každá společnost má takové vůdce, jaké si zasluhuje,“ uvedl Kelin. „Jsem rád, že pořad, který děláte vy, se stále ještě drží, že nebyl zakázán,“ ocenil po chvíli Kelin Moravce.
Best doplnil, že se Okamura tak trochu dostal do pasti, protože na jedné straně volí slovník, který oslovuje jeho voliče. Jenže zároveň se musí chovat tak, aby se dostal do vlády, kam opravdu hodně chce. Jenže to mu v konečném důsledku může u jeho voličů uškodit.
„Myslím si, že se Okamura dostává do koutu. Vyhrál díky tomu, že umí oslovit správnou skupinu voličů. Ale zároveň chce do vlády a těžko může očekávat, že může tyto věci skloubit. Bude-li se svou rétorikou pokračovat, těžko se může dostat do vlády,“ řekl Best s tím, že spíš směřuje k předčasným volbám. „Babiš i Okamura jsou v těžké situaci. Jdou na to z opačných stran,“ dodal také Best.
„Každá společnost má takové vládce, jaké si zasluhuje. Léčit je potřeba nemocnou společnost. A vycházet z toho, nastavovat nějaký systém hodnot. Selhává výchova v rodinách, selhávají veřejnoprávní média, selhává škola.“ poznamenal Kelin.
Babiš se prý bude chovat jako Sobotka
Pár slov americký novinář přidal také k české zahraniční politice ve vztahu k EU. „Češi si většinově myslí, že Evropská unie příliš nefunguje. My si chceme ponechat ty dobré věci a nebrat si ty špatné věci,“ poznamenal publicista.
A jak se tedy bude chovat Babiš v Bruselu? „Já si myslím, že jeho strategií bude chovat se jako Sobotkova vláda, i když za to Sobotku kritizoval. On bude doma říkat něco a v Evropě, resp. v Bruselu, bude říkat něco jiného, bude říkat: dejte mně čas, já to nějak zařídím... To je samozřejmě strategie Bohuslava Sobotky, která byla velice úspěšná v Evropě, ale velice neúspěšná doma. A jestli se podaří, aby s tím byl Babiš úspěšný i doma, tak to bude takřka politický zázrak,“ zaznělo z úst Erika Besta.
„K tomu není takřka co dodat,“ poznamenal Kelin. Přidal jen tolik, že se mu zdá, že v české společnosti není poptávka po slušnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp