Herbert Pavera (TOP 09): V Poslanecké sněmovně se zatím rozkoukávám

19.12.2013 15:43 | Zprávy

Dlouholetý starosta Bolatic Herbert Pavera (TOP 09) se probojoval do sněmovny, jako jediný kandidát TOP 09 a STAN v Moravskoslezském kraji, díky preferenčním hlasům. Čím si úspěch vysvětluje a jaké jsou jeho hlavní priority? Jaké řešení by preferoval v otázce zlepšení životního prostředí v kraji? S tím, ale i se svým pohledem na současné sestavování vlády a nedávno zveřejněnou koaliční smlouvu se svěřil našim stránkám.

Herbert Pavera (TOP 09): V Poslanecké sněmovně se zatím rozkoukávám
Foto: archiv starosty
Popisek: Mgr. Herbert Pavera (TOP 09) poslanec a starosta obce Bolatice

V předčasných volbách vás preferenční hlasy vynesly ze čtvrté pozice na první místo kandidátky a již více než měsíc tak usedáte do poslaneckých lavic. Co podle vás stojí za tímto úspěchem a překvapilo vás to?

Faktorů, proč jsem byl zvolen, je určitě více. Jedním z nich je i ten, že jsem kandidoval za TOP 09 s podporou Starostů, kde na kandidátce byli velmi šikovní lidé ať už z oblasti samosprávy, školství, medicíny apod. To, že jsem byl zvolen a že jsem byl nakonec zvolen v našem kraji jenom já, bylo pro mne velkým překvapením, které jsem vůbec nečekal a na které jsem nebyl připraven. Vím, že náš kraj je hodně levicově orientovaný, a tak jsme si s kolegy a kolegyněmi říkali, že když budeme mít dva poslance (v minulých volbách jsme měli tři), bude to obrovský úspěch, zvláště poté, co vládní poslanci odhlasovali všechny důležité, ale nepopulární zákony, kterých se předešlé vládní koalice bály jako čert kříže. Nakonec to dopadlo tak, jak to dopadlo. Voliči v kraji dali přednost slibům, které chtěli slyšet, a tak byl od nás zvolen pouze jeden poslanec a tím jsem byl já. Co přispělo k mému zvolení? Asi i to,  že bývalí poslanci za naši stranu byli spojováni s oněmi nepopulárními zákony, že jsem byl ve velké politice nováčkem a že mne lidé znají jako starostu Bolatic a předsedu Sdružení obcí Hlučínska. A jak obec, tak i náš svazek mají v kraji vynikající renomé.

Dnes má funkce politika negativní nádech. Proč jste se do ní pustil vy? A stále ještě nelitujete toho, že jste se vydal na politickou dráhu?

Máte pravdu, že politik je dnes brán vlastně jako veřejný nepřítel občanů a státu. Za tento obraz si mohou politici i sami, svým někdy nevhodným chováním, ať už ve sněmovně či mimo sněmovnu. Ale jak zjišťuji, čas od času z nich „nestvůry“ dělají i média, která se chytí vždy toho špatného než toho dobrého. Stačí se podívat na některá vysílání televizních novin, kde za celé vysílání není téměř žádné pozitivní sdělení. A to pak vypadáme jako národ zlodějů, podvodníků apod. A přitom drtivá většina občanů (včetně poslanců) jsou slušní lidé. Vím, o čem mluvím. Jsem starostou obce již 15 let a i já se setkávám se špatnými lidmi. Ale těch dobrých a ochotných udělat něco pro druhé je daleko více. Jen se o nich nepíše a netočí. A proč jsem se pustil do politiky? Jak jsem již psal, nepočítal jsem s tím, že v ní skončím. Ale když už tam jsem, rád bych zkusil navrhnout svým kolegyním a kolegům některé návrhy změn zákonů, které trápí nás starosty a také naše občany.

O co byste se chtěl jako poslanec ve sněmovně zasadit? Co vás lidově řečeno nejvíce pálí?

Vím, že sám nic nezměním, ale pokusím se přesvědčit kolegyně a kolegy, aby se např. úplně zrušily veškeré dotace a navýšilo se rozpočtové určení daní. Letošní rok, kdy se poprvé projevila účinnost nového rozdělování daní a získáváme jich více, ukazuje, že obce jsou svobodnější a mohou si samy rozhodovat, co budou dělat (podobnou zkušenost máme z návštěv vyspělých regionů v Jižním Tyrolsku, Bavorsku, Švýcarsku, Rakousku, kde obce s počtem 3.500 obyvatel mají roční rozpočet okolo 250 mil. Kč). Naše obec má 4.400 obyvatel a rozpočet bez dotací a úvěrů je max. okolo 65 mil. Kč. S dotacemi to je tak, že každý dělá to, jaký je dotační program. Mám ještě další řadu návrhů, ale v Poslanecké sněmovně se zatím rozkoukávám a teprve uvidím, co vše půjde řešit. 

Jaký máte názor na současné sestavování vlády a nedávno zveřejněnou koaliční smlouvu? Úsporná opatření, jak se zdá, se nedotknou ministerstev, která dokonce přibydou, a navíc si koalice vytyčila řadu dalších priorit. Myslíte si však, že jsou zasazeny do reálného rámce? Bude je z čeho platit?

Osobně si myslím, že strany budoucí koalice toho příliš ve volbách naslibovaly a nebudou mít na plnění svých slibů dostatek peněz. Jedinou možností, jak dodržet slibům, je zvýšení státního dluhu, což považuji za špatné. A co se týká nerušení počtu ministerstev a naopak zvyšování jejich počtu a  dalších s tím spojených funkcí, jen ukazuje, kolik lidí z koalice touží po moci. Teprve čas ukáže, zda priority, které si vytyčila koalice, jsou opravdu reálné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…