Indie je největším světovým vývozcem rýže, na celosvětovém vývozu se podílí přibližně 40 %. Ve snaze uklidnit domácí, rychle rostoucí ceny a zajistit potravinovou bezpečnost minulý měsíc – 20. července zakázala vývoz rýže, čímž snížila světové dodávky o zhruba polovinu. Dne 25. srpna pak uvalila 20% clo na vývoz parboiled rýže, která tvoří 30 % vývozu rýže ze země.
Ceny rýže v klíčových exportních zemí, jako je například Thajsko nebo Vietnam, vzrostly o 20 % od doby, co Indie zakázala její dodávky. Tento zákaz značně omezil i světové zásoby. Podle agentury Reuters nyní obchodníci předpokládají omezení dodávek i od dalších vývozců rýže, z důvodu zajištění potravinové bezpečnosti ve vlastních zemích.
Vývoz rýže v červenci plánoval dočasně omezit i Myanmar – Filipíny patří k druhému největšímu vývozci rýže hned po Indii. Filipínský prezident Ferdinand Marcos mladší prohlásil, že země musí zvýšit své vlastní zásoby rýže. K zajištění dostatečných zásob na domácím trhu vyzval i Vietnam.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.