Šándor přiznal, že už ho počet rozhovorů v posledních dnech zmáhá, mimo jiné komentuje situaci i na Slovensku. Co se týče médií, poznamenal, že už nevěří, že by byly pojistkou demokracie, pokud jí kdy byly. „V některých médiích vidíte, jak ti redaktoři, kteří až na výjimky nejsou hloupí a také o věci hodně vědí, tak do toho projektují svůj způsob vidění života a svůj způsob vidění toho problému. Myslím si, že řada z nich neumí, což bychom měli umět všichni, dát do správného poměru srdce a mozek,“ usuzuje generál.
Poznamenal, že krize se zdá tak drsná, jak ji „hrají média“. Vzpomenul, jak v devadesátých letech CNN informovala o Bosně a Herzegovině. „Hráli to velmi tvrdě. Dnes je Bosna možná na pokraji nějakého konfliktu a nikdo to nehraje, protože to nikoho nezajímá, nikdo tam není, takže se to nehraje,“ konstatoval a dodal, že problémem v českých médiích je, že je v nich málo lidí, kteří by se na nějakou tematiku specializovali.
V tomto ohledu zmínil veřejnoprávní média, u kterých zdůraznil, že ta jsou od toho, aby objektivně informovala, a co si o věci mají lidé myslet, to už je na nich. Některá prý selhala zvláště během covidu, kdy si „šolíchala mainstream“ a šířila ho „brutálně a děsivě“. „Výsledkem je spousta vystrašených lidí, rozpolcená společnost, lidé zlí, fanaticky nenávistní a do toho nám přišel Putin,“ konstatoval Šándor, že místo toho, aby si česká společnost oddechla, je tu další krize. Doplnil, že obě krize mají společný strach, že lidé nemají svůj život pod kontrolou.
Co se týče názoru na původ krize, Šándor si stojí za tím, že je to snaha USA vytrhnout Ukrajinu z orbity Ruska. „Kdybychom byli rozumní a nechali Ukrajinu neutrální, snažili se, aby byla ekonomicky stabilní a skutečně nezávislá, tak bychom s největší pravděpodobností žádný konflikt neviděli,“ řekl. „Spojené státy na této krizi nemohou nic prodělat a následky a břemena ponese Evropa. Já jsem byl překvapen, jak Evropa naskočila na tenhle narativ Spojených států, jak rychle akceptovala tento tlak a nedomyslela, že ty následky poneseme my,“ pokračoval dál. Podotkl, že v roce 1994 sice bylo slíbeno, že za odevzdání jaderných zbraní bude Ukrajina chráněna, ale v reálu si všichni řekli, že je problém vyřešen a na Ukrajinu se vykašlali.
„Ten tlak by neustál žádný ruský prezident. Je jedno, jestli by tam byl Putin nebo Jelcin nebo kdokoliv. Proto dnešní debaty, jestli Šojgu odstraní Putina, jsou naprosto nesmyslné. Co by se stalo? Šojgu odstraní Putina a bude co? Bude ráj na zemi, Rusko se změní, pošle Ukrajinu do Evropské unie a NATO? To jsou nesmysly, zásadní nepochopení,“ vytýkal těm, kteří spekulují o pádu ruského prezidenta. Doplnil, že netvrdí, že by Rusko mělo Ukrajinu vojensky kontrolovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas