Jaký „Den české státnosti“? Vždyť žádná česká státnost neexistuje, diví se na Britských listech

28.09.2015 15:02 | Zprávy

Boris Cvek se na serveru BListy.cz zamýšlí nad dnešním Dnem české státnosti. Česká státnost totiž sama o sobě podle něj neexistuje.

Jaký „Den české státnosti“? Vždyť žádná česká státnost neexistuje, diví se na Britských listech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pomník svatého Václava na Václavském náměstí

„V dnešní době vyvolává představa ‚české státnosti‘ v některých lidech dojem, že Česká republika měla a má nějakou historicky danou samostatnost nebo přímo suverenitu, jako by samostatnost států byla něčím samozřejmým,“ uvádí Cvek s tím, že tito lidé ale ignorují fakt, že hranice států se historicky mění a jsou výsledkem mezinárodních smluv. 

Podle něj si mnozí občané naší vlasti tuto skutečnost neuvědomují. Nejspíše prý proto, že v Evropě je už dlouho mír či že od pádu normalizačního režimu nejsme státem okupovaným cizími vojsky a patříme do té části Evropy, kde zmizely hranice.

„Cítíme se suverénní, protože jsme součástí systému, kde je naše suverenita uznávána, jak historicky nikdy předtím nebyla. Suverenita totiž není nikdy sama o sobě, vzniká jen díky nějakému řádu, který mocné státy uznávají a garantují, a dokud ho mocné státy uznávají a garantují,“ píše Cvek. 

Původní text ZDE

Ve svém textu následně vytváří exkurs do historie, kdy se iluze o české státnosti nezávislé na okolí ukázala nejvýrazněji v době husitských válek a v době nástupu Jiřího z Poděbrad na český trůn. „Sen Jiřího z Poděbrad se vyplnil díky vzniku EU a díky tomu, že do ní od roku 2004 náležíme. Nikdy předtím jsme neměli tak velkou míru nezávislosti na zahraniční politice mocností. Samozřejmě nikdy nebudeme mít nezávislost absolutní (tu nemá nikdo, ani USA) – naše nezávislost není garantována nějakými přírodními zákony, ale mezinárodní situací, výsledkem válek, rozhodnutím evropských mocností pro mírovou integraci a stabilitu,“ píše Cvek a varuje před tím, že pokud vzpomínky na hrůzy druhé světové války vyblednou a jako priorita se budou stavět tzv. národní zájmy jednotlivých států, vrátíme se zpět do věku husitů, válek o rakouské dědictví a do věku Bismarcků. 

„Za takové situace samostatná Česká republika nebude schopna samostatné existence a místo byrokratů z Bruselu budou řešit evropské problémy jako po tisíce let nepřetržité války,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

18:50 Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

Jiří Jan Maria Melchior Lobkowicz, česko-švýcarský politik a finančník, se vyjádřil ke zvolení Donal…