Šéf americké diplomacie se v Samarkandu, druhém největším uzbeckém městě, setkal se svými resortními kolegy z Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. K hlavním tématům patřilo nebezpečí, jež v regionu sousedícím s Afghánistánem a Pákistánem představuje terorismus. AFP poznamenala, že při společném zahajovacím obědě zazněly především výzvy k posílení ekonomické spolupráce, ale žádný ze šesti ministrů se ani slovem nezmínil o lidských právech. Kerry se místo toho vyslovoval pro pluralitní politický systém.
"Ve Střední Asii si lidé stejně jako jinde přejí vlády, které jsou odpovědné a výkonné," řekl podle AFP mimo jiné. "Nelze pochybovat o tom, že pokrok, pokud jde o o správu věcí veřejných, vede i k pokroku ve všech ostatních oblastech," dodal.
Strach z Islámského státu
Ve společném prohlášení vydaném po jednání se pak šéfové diplomacií šesti zemí vyslovili pro "posílení vzájemné spolupráce, včetně pravidelných setkáních ve formátu (označovaném jako) C5+1". Dali také najevo, že jejich země chtějí lépe spolupracovat proti takovým hrozbám, jako jsou "terorismus nebo ilegální obchod se zbraněmi hromadného ničení, s drogami nebo s lidmi". Slíbili prý také "hájit lidská práva".
Kerry by při nynější cestě po středoasijské oblasti, která potrvá do úterý, měl postupně zavítat do všech pěti států tohoto převážně muslimského regionu, v němž se Američané, Rusové a Číňané snaží ekonomicky a diplomaticky prosadit. Cílem návštěv je uklidnit tyto země, které se obávají důsledku stažení Američanů z blízkého Afghánistánu a vzestupu moci Islámského státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp