"V České televizi udělali šťáru. Podle agenturní zprávy si odnesli sedm pytlů dokumentů, včetně počítačů a tácku od párku i se zbytky hořčice. A teď vyhodnocují, na jakých kauzách redaktoři pracovali. Zřejmě z toho tácku. Možná i z hořčice. Televize se bouří. Po zemětřesení v Japonsku nám ukazují policejní tsunami na chodbách Kavek. Politici se předhánějí v hanění neadekvátnosti zákroku. Rajská to hudba pro mé uši. Konečně si jsou všichni rovni," píše Sokol na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.
Neadekvátní podle něj zákrok skutečně byl, "o tom žádná". "Jít si pro pár lejster, možná dokonce veřejně známých, v neprůstřelných vestách a s automatickými puškami je blbost. Na případnou bezpečnostní službu by stačil policejní či vojensko-policejní odznak, řečený vorel."
Jenomže to není žádná výjimka. Neadekvátních zatčení a nepřiměřených domovních prohlídek je podle Sokola neuvěřitelné množství. "Takhle to probíhá, odhadem od roku 1995, v celé řadě případů a začasté s větší či menší adorací novinářů, ty z České televize nevyjímaje."
Takhle to funguje pro běžné lidi. Je fajn vidět, že se to může dotknout i televize
Sám řešil mnoho podobných případů, ve kterých se více či méně fakticky uspět nedá. "Kdybych vylezl na stoh papíru postavený ze stížností a námitek advokátů proti neadekvátnosti zatýkání a nepřiměřeným domovním prohlídkám, musel bych mít na vrchu dýchací přístroj, protože kyslík už by tam nebyl."
Nikdy se to ovšem netýkalo takto známých a mediálně aktivních institucí, jakou je právě Česká televize. Konečně se tedy ukázalo, že se každému měří stejným metrem. "Svět se pro mne postavil z hlavy na nohy. Musejí tam všichni. I Česká televize," podotýká Sokol. "Trochu mi to kazí pan ministr obrany, který postavil šéfy vojenské policie mimo službu, což je nespravedlivé. Nedělali nic jiného než to, co bylo po léta společenskou normou."
Stačí mít televizi a jste za vodou
Obrovská mediální kampaň, která se spustila po zákroku, má šanci jeho neadekvátnost prokázat i potrestat. To je pozoruhodné, vzhledem k tomu, že podobné "bezpráví" se děje dnes a denně.
"Už vím, jak se bránit proti zjevně neadekvátním zákrokům. Není potřeba kverulovat, psát stížnosti, včetně těch ústavních a všelijak jinak obtěžovat úřady. Stačí mít prostě televizi. Samozřejmě ne tu bednu nebo plazmu, ale studio, vysílač a tak. To by pro většinu lidí neměl být problém. A najmout pár odvážných televizních komentátorů, kteří to policii natřou, pokud možno ještě v průběhu zásahu, čímž se jasně ukáže, kdo má ruce na řídítkách pravdy. A svět bude hned o něco lepší. Jistě, ne pro ty, co to studio a vysílač nemají."
Do zpravodajské budovy ČT v pátek večer vrazili ozbrojení příslušníci Vojenské policie. Chtěli zabavit dokumenty redaktora Karla Rožánka, které se týkaly "špiclování" na ministerstvu obrany v roce 2007. Dokumenty ale redaktor prý dávno vyhodil, vojáci mu proto místo toho zabavili úplně všechno, co v kanceláři měl, včetně věcí dvou jeho kolegů, kteří ji s ním sdílejí.
Čtěte:
Ozbrojenci nemohli nic najít. Dokument jsem vyhodil, říká Rožánek
Vondra postavil mimo službu šéfa Vojenské policie. Kvůli zásahu v ČT
Šťastný je v šoku: Nepochopitelná demonstrace síly v ČT
TÉMA Ozbrojenci v ČT
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par