Socha maršála Koněva byla odstraněna 75 let po válce, 40 let po jejím odhalení a 31 let po změně režimu. Rada městské části odstranění projednala 2. dubna, hned o den později byla socha přemístěna do depozitáře, odkud by měla v budoucnu putovat do Muzea 20. století. Sochu odstraňovala firma Lucie Kytkové.
„Proč zrovna firma paní Lucie Kytkové? Protože její manžel je kameník, který v minulosti čistil podstavec sochy a instaloval zde doplňkové tabulky. V současné době však má pozastaveno živnostenské oprávnění, protože pracuje v ozbrojených složkách ministerstva vnitra. Díky nouzovému stavu nemuselo proběhnout transparentní výběrové řízení a radnice tak mohla oslovit jen dvě 'doporučené' firmy. Taky se celá akce díky nouzovému stavu odehrála bez přítomnosti ‚nekalých živlů‘, naopak za pozorného dohledu pana radního Laciny,“ poznamenala Hrůzová.
„Galerie hlavního města Prahy doporučila k uskladnění sochy firmu ARTEX ART SAFE s.r.o., přestože s ní sama nikdy žádnou smlouvu neuzavřela, nebo to alespoň není nikde na internetu dohledatelné. Nemá sama vlastní depozitáře?“ dodává, a ptá se i na to, proč se firma specializující se na převoz nemohla postarat kompletně i o sundání sochy, převoz a uskladnění.
„Jednorázový poplatek firmě paní Kytkové činil 275.000 Kč. Dále je tu závazek platit firmě ARTEX ART SAFE 11.970 Kč za každý měsíc, který Koněv v depozitáři stráví. Smlouva je platná do konce letošního roku,“ všímá si pak také finanční stránky věci Hrůzová.
Odstranění sochy maršála Ivana Koněva vyvolalo vlnu pobouření a kritiky. Sochu odstranila radnice Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem, na kterého podal Institut Aleny Vitáskové trestní oznámení. „Doufáme, že spravedlnost nebude mařena jako mnohokráte předtím a tento skandální čin bude exemplárně potrestán,“ zdůrazňuje Vitásková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef