Kauza Poche očima veterána ČSSD Jaroslava Bašty. Figuruje v ní Jiří Dienstbier starší a skandály v pražském komunálu

09.09.2018 7:02 | Zprávy

Zatím stále nevyřešená kauza „odmítaného ministra“ zahraničních věcí Miroslava Pocheho mimořádně zaujala někdejšího velvyslance v Rusku a na Ukrajině Jaroslava Baštu jako bývalého diplomata, náměstka ministra zahraničních věcí a člena ČSSD. Z mnoha důvodů se podle něj vymyká z dosavadního fungování české politické kultury, což je u tak významného a prestižního rezortu skutečně na pováženou. Bašta se proto coby pamětník pokusil v celém problému orientovat. „Ani po seznámení s Pocheho dosavadní politickou a profesní kariérou jsem nepochopil, proč by měl být českým ministrem zahraničních věcí,“ píše v komentáři pro Prvnízprávy.cz s tím, že jeho buducí ministrování možná vyvolá i vládní krizi.

Kauza Poche očima veterána ČSSD Jaroslava Bašty. Figuruje v ní Jiří Dienstbier starší a skandály v pražském komunálu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Úvodem Jaroslav Bašta začal srovnáváním současného neuznávaného nominanta s předchozími ministry zahraničních věcí zastupujícími ve vládě českou sociální demokracii. Připomněl, že za posledních dvacet let byly dva - Jan Kavan a Lubomír Zaorálek. Oba dva se zahraniční politikou zabývali celou dobu své politické kariéry, jak uvnitř své politické strany, tak v parlamentu. „O jejich zaměření, odborné způsobilosti, erudici a obecné známosti a vážnosti, kterou v tomto ohledu požívali na domácí i zahraniční politické scéně, nikdo nikdy nepochyboval,“ doplnil.

U Miroslava Pocheho, o kterém někdejší vylvyslanec ve spojitosti se zahraniční politikou ale nikdy nic neslyšel. Usoudil proto, že je to třeba moje neznalost a začal jsem si číst životopis prosazovaného sociálně-demokratického nástupce předchozích dvou úspěšných ministrů a byl překvapen, co jsem zjistil.

„A ejhle, dočetl jsem se, že po tři roky působil jako zástupce OBSE na misích v Bosně a Hercegovině (1997 - 2000), dva roky pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí v Kanceláři zvláštního zpravodaje OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii (1998 – 2000) a následně na Ministerstvu zemědělství v odboru mezinárodní spolupráce (2000 – 2001). Slušná kariéra pro mládence mezi 19. - 22. rokem, že?“ uvedl Bašta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Věříte v nezávislý proces?

Tvrdíte, že je to vaše trestní stíhání politický proces. Ty ale rozhodně neprobíhaly podle nějakého práva. Co tedy čekáte od toho vašeho procesu? A fakt myslíte, že nějaký politik, může ovlivňovat soudní moc u nás? Jestli ano, co uděláte, aby k tomu nedocházelo, když budete ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vypovědět poslušnost. Filip Turek přímo z Ameriky předestřel budoucnost ČR

14:14 Vypovědět poslušnost. Filip Turek přímo z Ameriky předestřel budoucnost ČR

Společně s Maďary, Italy, Rakušany a dalšími národy vypovědět poslušnost Evropské komisi. Tak lze dl…