Klaus ml., Robejšek, Mach a Payne u jednoho stolu. A bylo dusno: Není v zájmu Čechů okamžitý Czexit. Pokud se ale z Karlína stane no-go zóna...

15.12.2017 19:21 | Zprávy

Poslanec ODS Václav Klaus mladší se spolu se zakladatelem Realistů a dalšími hosty zúčastnil diskuse o tom, zda má naše členství v EU nějakou alternativu. Řečníci se shodli na tom, že je lepší budovat svazek volně spolupracujících evropských států. Aby své argumenty podepřeli, přidali navrch dlouhý výčet slabin EU, ale nejen EU, nýbrž rovnou celé západní společnosti.

Klaus ml., Robejšek, Mach a Payne u jednoho stolu. A bylo dusno: Není v zájmu Čechů okamžitý Czexit. Pokud se ale z Karlína stane no-go zóna...
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Vypískání vlajky EU

V Grand Hotelu Praha se ve čtvrtek večer sešli poslanec Václav Klaus mladší, europoslanec Jiří Payne, bývalý europoslanec Petr Mach (oba ze strany Svobodní) a zakladatel Realistů Petr Robejšek. Debatovali o tom, zda má členství v EU pro Českou republiku nějakou smysluplnou alternativu, nebo zda by odchod z EU znamenal pro naši zemi ekonomickou katastrofu, jak tvrdí např. čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Konferenci Alternativy k EU oficiálně pořádala evropská frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) v čele s britským europoslancem Nigelem Faragem, největším zastáncem vystoupení Velké Británie z EU.

Petr Robejšek v úvodu konference poznamenal, že sleduje určité autoritářské tendence v západní společnosti jako celku, nejen v EU.

Jsme bezbranní vůči invazi barbarů, varoval Robejšek

„Postupující autoritářská tendence v západní společnosti se v našem konkrétním případě, který dneska zkoumáme, projevuje tendencí k centralizaci evropského státu. Za druhé se projevuje názorovou diktaturou, nebo tendencí k názorové diktatuře ve jménu politické korektnosti. Moje oblíbené a dlouhodobé téma, bohužel. Za třetí se projevuje tendencí k potlačování politických alternativ. A konečně, místo větší kontrolovatelnosti politiků naopak zažíváme tlak na to, aby byli kontrolováni občané. Pokud možno co nejdetailněji,“ upozornil Robejšek.

Stačí se prý podívat na tlaky na zavedení bezhotovostní ekonomiky, která každého občana prakticky svlékne donaha.

Západní civilizace má, podle Robejška, ještě jeden problém. Podle jeho názoru se Západ pokouší o sebedestrukci Západu. Hodnoty, které činily západní společnost silnou, jsou dnes hnány až do extrémů, což nás v konečném důsledku oslabuje. „Západní společnost se ocitá v pozici bezbrannosti vůči invazi barbarských civilizací, příslušníků barbarských civilizací,“ zdůraznil Robejšek.

Vedle dvou výše zmíněných problémů máme, podle Robejška, ještě ekonomické těžkosti. Představa, že ekonomika může růst donekonečna a každý se může mít lépe, prý naráží na své limity. Lidé přestávají věřit, že ekonomika může donekonečna růst a lidé se budou mít lépe. Dokud v to lidé věřili, tak nedělali politické problémy. Až lidem seberou práci roboti, začnou se obyvatelé bouřit. Podle Robejška teď jen nevíme, jak velká masa lidí bude bez práce, a jak velká masa se tedy bude bouřit.

Jako by těch zlých perspektiv nebylo málo, zakladatel Realistů přidal další, ve které shrnul svá předchozí varování. „Západní společnosti nemají nosnou myšlenku týkající se smyslu jejich existencí. Jediný společný jmenovatel je majetek a konzum, ale ten je právě ohrožen,“ uvedl Robejšek.

Kdo by čekal, že tím svou kritiku Petr Robejšek uzavře, mýlil by se.

„Za druhé, v Německu nebo ve Švédsku vidíme, že zbohatlé společnosti hloupnou,“ vypálil host konference. Projevuje se to prý především v politické rovině, a to nejen v Německu a ve Švédsku, ale i v Česku. Čeští politici si totiž neuvědomují, že problémy Německa strhnou do propasti i nás, jelikož jsme podle Robejška německou montovnou. Alespoň podle zakladatele Realistů.

Sečteno a podtrženo, z EU se podle Robejška stává stále autoritativnější režim – a to i kvůli tomu, že se Západ dostal do krize. Dnes hledá svůj smysl a cesty, jak nových cílů dosáhnout.

Petr Mach doplnil, že jednou z alternativ k dnešní EU je ještě hlubší integrace tohoto společenství, která nakonec skončí vznikem Spojených států evropských, po kterých nedávno volal předseda německé sociální demokracie Martin Schulz. Mach je zásadně proti tomuto nápadu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…