Kniha, kterou nelze přehlédnout: Po osmnácti letech znovu vychází "Nebe, peklo, ráj" Julia Cortázara

13.05.2019 10:00 | Zprávy

Jeden z protagonistů slavného boomu latinskoamerické literatury 60. let Julio Cortázar bude žít především díky svému experimentálnímu románu Rayuela ("Nebe, peklo, ráj") věčně. Po českých vydáních v letech 1972, 2001 a nyní 2019 díky úchvatnému překladu Vladimíra Medka můžete projít osudy sobeckého intelektuála Horacia Oliveiry v Paříži 50. let a také v Buenos Aires počátku 60. let.

Kniha, kterou nelze přehlédnout: Po osmnácti letech znovu vychází "Nebe, peklo, ráj" Julia Cortázara
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Julio Cortázar

Julio Cortázar se narodil v Bruselu argentinským rodičům, se kterými se v roce 1919 vrátil zpátky do Argentiny. Studoval v Buenos Aires a po studiích působil jako učitel na argentinském venkově. V roce 1938 vydal první knihu, sbírku sonetů Presencia (Přítomnost) pod pseudonymem Julio Denis. Všechna další díla, pod která je podepsán, už psal pod svým vlastním jménem, a to až do smrti 12. února 1984 v Paříži. Sedmdesátky se nedožil.

Román "Nebe, peklo, ráj" z roku 1963 se stal kultovní knihou a jedním z nejvýznamnějších literárních experimentů 20. století. Zachycuje osudy rozkolísaného a cynického hrdiny Horacia Oliveiry, jenž v Paříži a v Buenos Aires prochází strhujícím vývojem – jeho hledání autenticity a smyslu bytí se zrcadlí v úvahách autorova alter ega Morelliho o poslání literatury a možnostech uměleckého zobrazení světa.

Tyto jasné linie knihy jsou prokládány aforismy, novinovými výstřižky, výpisky z četby, esejistickými zamyšleními, ale i popisy milostného vytržení či chladně racionálními analýzami dění. Cortázar ve svém mistrovském díle hledá průsečík fantazie a reality; most do světa, kde všednost získává fantastické obrysy. Nebe, peklo, ráj je příběhem nenaplněné lásky, autor si zároveň pohrává s tvarem běžného románu a vytváří z něj skládačku, jíž evokuje roztříštěnost moderního světa, v němž hraje hlavní roli náhoda.

Obálka k aktuálnímu vydání

Řada čtenářů si na obrovské knize vylámala zuby. Snažila se hledat pevnou dějovou linku, to ovšem až na výjimky (jako třeba smrt dítěte či milostné vztahy) dělat nelze. Samotný autor si je vědom svého díla a přesahu a hned v úvodu nabízí jistou alternativu: dává rady, které kapitoly se mají číst jako první. To je samozřejmě hra, jelikož tento román lze připodobnit k životnímu dění, stejně tak i marasmu, skepticismu a ustavičnému hledání.

Jak ostatně ve vynikajícím doslovu přibližuje Hedvika Vydrová, docentka v oboru španělská a hispanoamerická literatura, „autor zpochybňuje zavedené formy, uvádí do pohybu ustrnulé postupy, narušuje logické řetězce a zabíjí jazyková klišé, aby se pokusil z vzniklého ne-řádu vykřesat novou formuli světa a života, jako když jasnozřivé oko zahlédne v kaleidoskopu velkou pestrobarevnou růži a pochopí ji jakožto obraz, jako imago mundi."

Zásadní román vydává nakladatelství Dokořán v již zmíněném perfektním překladu Vladimíra Medka.

Důležité je také zachování grafické podoby, kterou nabídnul již v roce 1972 ODEON a až po revoluci (bez cenzurních zásahů) Mladá fronta. Nakladatelství Dokořán vybralo motiv dětské hry rayuela, po níž je kniha pojmenována. Poutavou obálku pak nakladatel svěřil Michalovi Puhačovi. Ten mimo jiné vytvořil obálku spolu s ilustracemi k oceňované knize "Hlava mého otce" Jeleny Bočorišviliové.

Za recenzní výtisk redakce děkuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…