Knížák zase řádil: Nenechte se vydírat horníky, pozavírejte to jako Thatcherová

28.09.2013 10:34 | Zprávy

Pedagog, výtvarník a glosátor dění na české politické scéně Milan Knížák je přesvědčen, že v otázce OKD a zavření dolů na Ostravsku si politici mají vzít příklad z britské expremiérky Thatcherové. Útoky na majitele Zdeňka Bakalu podle něj nejsou na místě. V rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Milan Knížák dále prohlásil, že současná situace v ČR připomíná situaci těsně před komunistickým pučem v roce 1948.

Knížák zase řádil: Nenechte se vydírat horníky, pozavírejte to jako Thatcherová
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Milan Knížák v pořadu Hyde park

Na kauzu OKD a celého Moravskoslezského kraje má Milan Knížák svůj názor, který předpokládá nepodporovat ztrátové provozy. V této souvislosti prohlásil, že nechápe útoky na spoluvlastníka dolů Zdeňka Bakalu.

"Pana Bakalu moc nemusím a mám proti němu řadu výhrad. V této věci ale nechápu, co se mu vlastně vyčítá. Horníci mají v jeho dolech dobře placené zaměstnání a mají větší výplaty, než jsem měl jako ředitel Národní galerie. Co se tedy vlastně Bakalovi vyčítá? Že dal horníkům práci?" podivuje se Knížák.

Thatcherová postupovala nekompromisně a postavila Velkou Británii na nohy

Podle Knížáka by si prezident Zeman i vláda měli vzít v této kauze příklad z britské expremiérky Margaret Thatcherové. „V podobné situaci postupovala naprosto nekompromisně. Nenechala se vydírat hornickými odbory a neváhala ani na okamžik. Nerentabilní doly nechala bez váhání uzavřít a postupovala naprosto nekompromisně. A stejně razantně jednala i v jiných krizových oblastech. Výsledek byl takový, že tato vynikající ekonomka postavila Velkou Británii na nohy a opět z ní udělala hospodářskou velmoc,“ říká kategoricky Knížák.

"Představa, že zachraňuji něco, co zkrachovalo a nedá se zachránit, je naprosto absurdní. Stát samozřejmě musí pomoct i pracovníkům, kteří zde přijdou eventuálně o práci. Ale zároveň musí i zaktivizovat i samotné horníky. Zeman by měl místo kritiky ocenit normálně fungující firmy, které léta zajišťovaly slušnou práci pro tisíce lidí. A to platí i pro společnost pana Bakaly," prohlásil pro Prvnizpravy.cz Knížák.

Zpotvořenina mezi socialismem a kapitalismem

Milan Knížák dále prohlásil, že současná situace v ČR připomíná v mnohých věcech situaci těsně před komunistickým pučem v roce 1948.

"To, co každý den můžeme okolo nás pozorovat, svědčí o tom, že v Česku neexistuje klasická parlamentní demokracie, ale jakási zpotvořenina mezi socialismem a kapitalismem.“  Podle exředitele Národní galerie to můžeme sledovat i na tom, co všechno se prý účastní voleb do sněmovny. „Doufám, že lidé neztratí zdravý rozum a nebudou volit estébáka nebo populistu Okamuru," ukončil rozhovor Milan Knížák.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…