Kníže: Soudit se o majetek rodu by bylo kontraproduktivní

29.05.2011 20:15 | Zprávy

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) má podle závěti svého adoptivního otce Jindřicha usilovat o navrácení majetku hlubocké větve rodu. Do soudního sporu se státem se ovšem nechce pouštět, protože by to bylo kontraproduktivní. Řekl to v rozhovoru s časopisem Týden.

Kníže: Soudit se o majetek rodu by bylo kontraproduktivní

K zestátnění majetku došlo v roce 1947 zákonem Lex Schwarzenberg. Schwarzebnerg odmítl naplnit závěť adoptivního otce a kvůli tomu je teď ve sporu se svou nevlastní sestrou Alžbětou, provdanou Pezoldovou.

„Ten pitomý spor nás bohužel rozklížil," připustil Schwarzenberg v rozhovoru s časopisem Týden.

Pezoldová má šanci získat některé nemovitosti zpět

Alžběta Pezoldová v únoru letošního roku uspěla se třemi kasačními stížnostmi proti verdiktům Městského soudu v Praze, které potvrdily zastavení restitučního řízení v případě některých nemovitostí na Plzeňsku, Klatovsku a Jindřichohradecku. To Pezoldové umožní uplatnit před soudem nová tvrzení a mohla by tak získat zpět nemovitosti hlubocké větve Schwarzenbergů.

Pezoldová podala u českých soudů několik žalob, desítky dovolání k Nejvyššímu soudu a stížnosti k Ústavnímu soudu. Ten jí předloni vyhověl a umožnil jí získat rodinnou hrobku Schwarzenbergů v Domaníně u Třeboně. Podle nálezu ÚS neměla být hrobka jako pietní místo vůbec zestátněna.

Orlická větev majetek získala, hlubocká větev se stále soudí

Dědička žádala od českého státu také zámky v Hluboké nad Vltavou a v Českém Krumlově, paláce v centru Prahy a další stavby a pozemky v jižních Čechách. Tvrdí, že zákon z roku 1947 je protiústavní a pokouší se dosáhnout jeho zrušení.

Druhá větev Schwarzenbergů, označovaná jako orlická, dokázala získat svůj majetek zpět. Jejím představitelem je současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…