Koronavirus: Takáč jen koukal. Dozvěděl se pravdu z praxe. Host ho umlčel a sdělil vážná fakta

20.04.2020 15:01 | Zprávy

Peníze a zdravotnictví jsou dnes hodně diskutované téma, které ve Studiu ČT24 komentoval Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol a bývalý ministr zdravotnictví. Zvýšení plateb za státní pojištěnce podle něho asi zachrání zdravotnictví kvůli výpadku plateb od pojištěnců. A dodal, že je důležité, že v Čechách zůstávají pacienti s koronavirem doma. I ti staří. V nemocnici je totiž může zabít stres. Daniel Takáč tomu nevěřil. A dostal jednu klíčovou otázku.

Koronavirus: Takáč jen koukal. Dozvěděl se pravdu z praxe. Host ho umlčel a sdělil vážná fakta
Foto: Repro ČT24
Popisek: Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík s Danielem Takáčem

Ludvík nejdříve komentoval plánované zvýšení platby za státního pojištěnce, které je podle něho dostatečné. „Vypadá to, že to budou nutné peníze, protože lidé nemají zdravotní odvody, vypadnou odvody OSVČ, stoupne nezaměstnanost, takže se dá říct, že tohle letos zachrání zdravotní pojišťovny a příští rok zdravotní systém,“ chválil rozhodnutí. Ale k závěru doplnil, že se ještě neví, jak se zvedne nezaměstnanost a další statistiky.

Takáč se ptal, jak to, když pojišťovny mají přebytky. Pojišťovny prý byly hrdé na to, že mají přebytky, ale podle Ludvíka pak krize ukázala, že v nemocnicích nebylo dostatek ventilátorů a ochranných pomůcek. Přebytky nyní prý činí 62 miliard, ale disponibilních je jen 39. „Při těchhle hrozivých výpadcích, a ty výpadky jsou hrozivé, tak už VZP hlásí, že někdy v listopadu by mohla začít zpožďovat platby. Což by bylo pro celý systém smrtelné, a to přitom VZP, a to tuším, že z těch přebytků má VZP kolem třiceti miliard,“ vysvětlil.

Moderátor ale argumentoval, že kvůli koronaviru ubylo výkonů, logicky tedy i plateb, a ptal se, zda to není důvod proti masivnímu zvýšení plateb do zdravotnictví. Ludvík to ale vyvrátil, řka, že jednak tak systém nefunguje, ale dále že lidé doma v home office stále pobírají 100 % platu, na covidových odděleních jsou zasloužené příplatky a režijní náklady rozhodně neklesly. Mimo jiné i kvůli tomu, že zásoby se kupují za dolary a eura, koruna vůči nim poklesla. Náklady prý budou hlavně z rychlého kupování respirátorů a příplatků pro pracovníky s covidovými pacienty. „V Motole to mohlo dělat 30 až 40 milionů navíc,“ odhadl ředitel nemocnice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…