Kremlík: Ministerstvo zastavilo práce na záložním plánu pro mýtné

12.12.2019 10:22 | Zprávy

Ministerstvo dopravy už nepokračuje v přípravách záložního plánu pro případ, že by začal platit zákaz plnění smlouvy s novým dodavatelem mýtného systému. Důvodem je rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulého týdne, který rozhodl, že smlouva s firmou CzechToll/SkyToll je platná. Poslancům z kontrolního výboru Sněmovny to dnes řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Zrušil také pracovní skupinu pro soudní spory a arbitráže.

Kremlík: Ministerstvo zastavilo práce na záložním plánu pro mýtné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Kremlík

Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který smlouvu dříve prohlásil za neplatnou. Platnost smlouvy napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) společnost Kapsch, která mýtný systém provozovala do konce letošního listopadu. Ministerstvo dopravy podle Kapsche uzavřelo smlouvu s vítězem tendru v době, kdy platilo předběžné opatření zakazující podpis smlouvy. ÚOHS to ale odmítl a prohlásil smlouvu za platnou.

Kapsch podal žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který mu dal za pravdu a nařídil ÚOHS případ znovu projednat s ohledem na názor soudu. Antimonopolní úřad podal proti tomuto rozsudku kasační žalobu k NSS. Zároveň ale musel rozhodnout znovu v souladu s rozsudkem krajského soudu. ÚOHS tedy letos v září zakázal plnění smlouvy na mýto s ročním odkladem. Nejvyšší správní soud nakonec rozhodl, že smlouva je platná.

„Já jsem rozhodl o ukončení těchto prací na záložním řešení,“ řekl Kremlík po jednání výboru novinářům. „Rozhodl jsem o tom, že se v přípravách nebude pokračovat, a to s ohledem na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Je potřeba šetřit peníze daňových poplatníků,“ dodal. Záložní plán spočíval v tom, že stát bude hledat provozovatele služeb nového mýtného systému, například na provoz infrastruktury nebo údržby zařízení. Nešlo by tak o soutěž na zcela nový mýtný systém.

Ministr se neobává, že by začalo platit rozhodnutí antimonopolního úřadu o zákazu plnění smlouvy. „Neobávám se toho, protože rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je rozhodnutím nejvyšším v rámci obecné soustavy soudů a tímto rozhodnutím je vázán jak Krajský soud v Brně, samozřejmě následně i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ řekl Kremlík novinářům.

Kremlík poslance také informoval, že zruší pracovní skupinu, která měla řešit případné arbitráže a soudní spory. Podle jeho dřívějšího vyjádření v ní měli být zástupci ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstva financí a případně i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Každý měsíc měl od skupiny získávat přehled o soudních nebo správních řízeních.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…