To, že má Evropskou komisi vést německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, chápe jako kompromis. Ihned však dodává, že zvítězily především velké země a Visegrádská skupina vyšla „na prázdno“. Za pozitivní Benešík označil i to, že je Leyenová z Evropské lidové strany, podivoval se však, proč i premiér Andrej Babiš odmítal německého politika Manfreda Webera, který je taktéž ze stejné partaje a prý by byl daleko zajímavějším kandidátem pro nás. „Myslím si, že toto je tak trošku zástěrka z jeho strany, aby omluvil svoji neschopnost a selhání Visegrádské skupiny v tom, že neprosadila mezi ty čtyři klíčové pozice vůbec nikoho, takže já to beru jako velké selhání, nic jsme nezískali, naopak si myslím, že jsme ztratili,“ dodal.
Dojednat někoho jiného než von der Leyenovou by již prý bylo složité. S kompromisem, za nějž Benešík označuje zvolení van der Leyenové, prý všichni souhlasí, ale nikomu se úplně nelíbí. Za nejvíce klíčovou pak vidí její orientaci v bezpečnosti.
Velkými tématy kromě bezpečnosti má být nyní i vztah Evropské unie jako globálního hráče, a to například k Číně. Pokud se Evropská unie shodne, tak prý na rozdíl od České republiky dokáže v obchodu prosadit své.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak