„Velká servilita, velká show, velká očekávání obřích miliardových investic. A nakonec skoro nic,“ píše hned v úvodu svého komentáře Zlámalová. Jedinou investicí, která opravdu dopadne podle plánu, je podle ní odkup padesátiprocentního podílu bankovní skupiny J&T Group čínskou skupinou CEFC. To je však známo již dlouho dopředu.
Zmiňuje také skutečnost, že jediné, co si většina lidí pamatuje o návštěvě prezidenta Zemana v Číně, je fakt, že zpátky letěl letadlem skupin J&T a PPF. Od té doby však k žádným bombastickým investicím nedošlo. „V těch statistikách se totiž natvrdo počítají peníze, které skutečně do České republiky přišly. Ne ty, o nichž na velkolepých tiskovkách mluvil Miloš Zeman nebo šéf Smíšené česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík,“ zdůrazňuje Zlámalová.
Následně připomíná, že za rok 2015 z Česka spíše peníze odcházely, než aby je někdo posílal k nám. „Na přímých zahraničních investicích sem přišlo 30 miliard korun. Za drtivou většinu těch investic jsou zodpovědní Němci,“ podotýká.
Pak se vrací do roku 2014, který je podle ní ilustrací toho, jak fungují čínské investice. „Tehdy tady zahraniční investoři utratili na přímých investicích 123 miliard korun. Z toho 80 miliard korun přivezli Němci. Jaroslav Tvrdík tvrdí, že tady Číňané od první Zemanovy cesty do Pekingu investovali kolem 10 miliard korun,“ píše Zlámalová a rozebírá konkrétní případy, kterými je pivovar Lobkowicz, fotbalová Slavia, či Travel Service a vydavatelství Empresa.
„Je to teda osmkrát méně, než tady za rok bez jakéhokoliv veřejného zájmu utratí investoři němečtí,“ uzavírá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa