Kdo po uzavření velké koalice vypadal skutečně velmi spokojeně byli šéf SPD Martin Schulz a lídr bavorské CSU Horst Seehofer, kteří zaštítili smlouvu o vytvoření další vlády Křesťanskodemokratické unie a Křesťansko-
Německá média ale na tuto koalici reagují ironicky s tím, že všichni tři jsou potěšeni hlavně proto, že Merkelová tím zachrání své kancléřství, Schulz se zachrání přesunem na ministertvo zahraničí a Seehofera zachrání odchod do Berlína. „Je to spojenectví trojice politiků, jejich čas už ve skutečnosti vypršel,“ napsal deník Lübecker Nachrichten.
Šefové kolačních stran si nad dohodou mnou sice ruce, ale z vnitra jejich stran se téměř jednomyslně ozývá velká kritika. Nejvíce pak z Křesťanskodemokratické unie (CDU), napsala MF DNES. Není to přitom tak dlouhu, kdy se v této straně Merkelová těšila ze své pevné pozice. „Složení kabinetu je politickou chybou,“ řekl poslanec Christian von Stetten jménem některých nespokojených poslanců CDU.
Křesťanští demokraté totiž museli v zájmu dohody opustit ministerstvo financí a ministerstvo vnitra, která v předešlých čtyřech letech pomáhala udržovat popularitu. „Mrzí mě to,“ vyjádřila se k tomu Merkelová. „Kancléřka si velmi draze koupila čtvrté funkční období, na úkor zájmů své strany,“ nebral si servítky pravicový list Die Welt.
Někteří něměčtí komentátoři připouštějí, že krvavý kompromis z hlediska CDU dává značnou naději na to, že členové SPD koaliční dohodu ve vnitrostranickém referendu koncem února schválí. Právě sociální demokraté jsou prý totiž skutečným vítězem vyjednávání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab