Městský soud v Praze udělal první krok ke zrušení Ústavního soudu, říká právník Hasenkopf

23.02.2021 21:25 | Zprávy

Právník Pavel Hasenkopf se překvapivě rozhodl bránit Ústavní soud, kterého se Městský soud v Praze rozhodl zbavit pravomocí. „Městský soud v Praze udělal první krok ke zrušení Ústavního soudu,“ píše na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Městský soud v Praze udělal první krok ke zrušení Ústavního soudu, říká právník Hasenkopf
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Hasenkopf

Hasenkopf připomíná, že jedinou institucí v této zemi, oprávněnou závazně říct, že něco je, či není v souladu s ústavou, je Ústavní soud. „Žádný jiný soud tuto pravomoc nemá. Nejsme v USA ani v jiné zemi anglosaského práva, kde v podstatě každý soud může dělat incidenční (v souvislosti s nějakým konkrétním případem) přezkum ústavnosti, což pak může cestou odvolání skončit až u Nejvyššího soudu,“ zmínil, že tam ústavní soudy nemají a tohle je tam jediný způsob přezkumu ústavnosti.

„Ano, zavedl bych u nás anglosaský model a zrušil bych Ústavní soud z fleku, ale respektuji, že naše ústava je prostě jiná, neanglosaská,“ dodává.

Konkrétně reaguje na fakt, že Městský soud v Praze v pondělí sám rozhodl, že vládou vyhlášený nouzový stav – ten nový – je protiústavní.

„Mám ústavu, mám zákon a mám od něj se odvíjející podzákonný předpis. Z principu je vyloučeno, aby vyhláška byla v souladu se zákonem a byla v rozporu s ústavou, aniž by v rozporu s ústavou nebyl i onen zákon,“ zdůrazňuje právník.

Celý text ZDE.

Zmiňuje, co se píše v ústavě: „To, že čl. 87 odst. 3 a čl. 95 odst. 2 mluví jen o zákonech, a ne o ústavních zákonech, není nedopatření. Je to záměr, jehož smyslem je zachovat výklad ústavy (a tím i konzistentnost příslušné judikatury) Ústavnímu soudu. Nikde totiž není psáno, že Nejvyšší soud či Nejvyšší správní soud posoudí rozpor s ústavou stejně, jako by jej posoudil Ústavní soud,“ zdůrazňuje.

„A pokud by se to stalo, třeba v současném vládním bordelu, že vyhláška je v rozporu s ústavou, ale ne se zákonem, protože zákon nám z řetězce mezi ústavou a vyhláškou jaksi vypadl, pak je třeba jít cestou extenzivního výkladu čl. 95 odst. 2, a ne cestou extenzivního výkladu čl. 95 odst. 1. To znamená, že soud se nemůže v článku 95 odst. 1 přimyslet slovo ‚ústavním‘ a místo ‚zákonem‘ číst ‚ústavním zákonem‘, jak to dnes předvedl Městský soud v Praze, ale může podobnou operaci provést u čl. 95 odst. 2 a předložit Ústavnímu soudu k posouzení jiný právní předpis, který není zákonem,“ vysvětluje odborník v oblastech práva.

„Ale pokud se o to Městský soud v Praze ani nepokusil, udělal první krok k tomu, aby ústavnost mohly postupně posuzovat všechny obecné soudy. Ale v takové situaci ztratí smysl další existence Ústavního soudu,“ uzavírá Hasenkopf.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…