Migranti jako zbraň: Erdogan možná zaútočí na Řecko přes ně

10.09.2020 11:20 | Zprávy

Mezi Řeckem a Tureckem to v posledních několika týdnech vře. Vedou spory o ložiska zemního plynu na dně Středozemního moře ve vodách, které Řecko považuje za své. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal však najevo, že v průzkumu ložisek hodlá pokračovat. Nebude si přitom lámat hlavu smlouvami uzavřenými v minulosti. A jako svého druhu zbraň může využít i migranty. Jenže ani Řekové nespí a posilují svou obranu. Proti Turecku - partnerovi v NATO.

Migranti jako zbraň: Erdogan možná zaútočí na Řecko přes ně
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: NATO - Turecko

Řecko a Turecko sedí na sudu prachu, který hrozí explozí. Země, které jsou partnery v NATO, se dostaly do sporu kvůli počínání Turecka, které provádí průzkum ložisek zemního plynu v oblasti vod Středozemního moře, které Řecko považuje za své. Turecko posílá k řeckým břehům i vojenská plavidla a prozatím naznačuje, že nehodlá s průzkumem ložisek přestat.

Čtvrteční MF Dnes s odvoláním na německý list Die Welt upozornila, že turecký prezident Recep Erdogan v této souvislosti nemusí spoléhat jen na vojenskou sílu. Může využít i migranty. Turecké autobusy ostatně už jedno navezly migranty a uprchlíky k hranicím s Řeckem, aby jim usnadnily cestu do EU. Řekové však zareagovali rázně. Posílili ostrahu hranic a migranti a uprchlíci se po nějakém čase vrátili do Turecka.

Erdogan už dal najevo, že poruší v minulosti uzavřené mezinárodní smlouvy, pakliže se mu to hodí. „Turecko má dost sil k tomu, aby roztrhalo nemorální mapy a dokumenty, které mu byly vnuceny,“ prohlásil.

Teoreticky by mohl porušit také dohodu s EU, že udrží migranty na území Turecka, když z EU dostane finanční prostředky, aby o lidi bylo postaráno, a poslat migranty znovu na řecké hranice.

„Proto Řekové teď vyzbrojují svou armádu, která už je ve stavu pohotovosti. Navýšit svou bojovou sílu chtějí nákupem francouzských stíhaček Rafale a nejméně jedné francouzské válečné lodě. A Turci nezůstávají pozadu. Podle webu Foreign Policy se chystá Ankara objednat z Ruska další protiraketové systémy S-400,“ uvedl list.

Erdogan se v této souvislosti obrátil i na předsedu Evropské Rady Charlese Michela a podle agentury Reuters konstatoval, že spor mezi Řeckem a Tureckem chápe jako test EU, zda dokáže být nestranná a spravedlivá.  

„Prezident Erdogan vyzval instituce EU a členské země, aby se chovaly odpovědně a byly spravedlivé, nestranné a objektivní ve všech regionálních otázkách, zejména ve východním Středomoří,“ poznamenal prezident Evropské rady. Dodal, že představitelé EU budou situaci ve Středozemním moři řešit na jednání 24. a 25. září.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

20:15 „Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

„Nebudou to mírová jednání, ale zbraně budou tím, co rozhodne,“ prohlásil, jak vidí ukončení konflik…