ParlamentníListy.cz v právě diskutované otázce hovořily rovněž se zástupcem dolní komory Parlamentu. Tento poslanec, jak sám připomněl, byl u většiny dohoda s církvemi a moc dobře si prý pamatuje, jak se v tu dobu chovali vládní lidovci nebo zástupce několikaprocentní TOP 09 Miroslav Kalousek. Identitu si ovšem uveřejnit nepřál.
„Samoživitelky nemají na obědy pro děti, desetitisíce penzistů marně žádají o místo v domovech seniorů, potřebujeme peníze na platy učitelů, doktorů, sester nebo sociálních pracovníků nebo na dostavbu dálniční sítě, kterou zastavily pravicové vlády, ale máme posílat ročně dvě miliardy církvím? Vždyť to je výsměch! Každý, komu stát vyplácel náhradu za komunisty zabavený majetek, musí zuřit, protože tak skvělé podmínky, jako mají církve, fakt neměl," uvedl úvodem.
Dodal také, že se doposud diví faktu, „jakým kouzlem Kalousek a Benda spočítali, že se církvím má vyplatit právě 59 miliard korun, když dostanou zpět pozemky, budovy, umělecká díla. Za to by se autoři restitucí měli smažit v pekle, ve které prý věří, ale asi se ho moc nebojí. Je to drzost, když sami vědí, do čeho je v Česku třeba investovat", přiblížil.
Sdělil i to, že zloba mnoha lidí nemíří na poctivé věřící nebo faráře, ale na „pravicí ovládané papaláše a příživnické firmy!" Podle jeho slov doposud jediný, kdo chtěl najít kompromis, byli paradoxně sociální demokraté.
„Přiznat to můžu, i když jejich barvy nehájím, ale oni fakticky hledali dohodu, jenže je lidovci vydírali, že když do toho půjdou, padne vláda. Byli to, tuším, už ministři Dostál a Jandák, kdo nechtěl ustoupit z tezí. Nakonec to voliči socdem sečetli tím, že nesplnili slib, u voleb. Škoda. Teď to ale půjde napravit," přiblížil situaci ve Sněmovně.
- Sledujeme téma MILIARDY PRO CÍRKVE
„Pravice byla tehdy mnohem vstřícnější než levice, TOP 09 a její bývalý předseda Kalousek pod záminkou nápravy majetkových křivd na církvích podojil státní rozpočet a Nečasův kabinet finanční kompenzace potvrdil smlouvami, aby zkomplikovala budoucím vládám tento kšeft zrušit," uzavřel znalec prostředí.
Miroslav Kalousek celé monstrózní finanční transakce doposud obhajuje. Naposledy byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, kde konstatoval: „Stojíme si zatím, jsou tam tři odhady renomovaných společností jako Ernst &Young. A také to byla dohoda státu s církvemi, takže bylo třeba hledat kompromis. A to, co se také málo zmiňuje, je, že poprvé od Bílé hory došly ke kompromisu samy české církve a Federace židovských obcí,“ podotkl zástupce dnes již okrajové strany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový