Podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) mohlo být při březnovém útoku použito řádově vyšší množství 50 až 100 gramů.
„Je to další výmluvná ilustrace neudržitelné pozice, kterou předvedlo vedení Velké Británie,“ prohlásil o Zemanových slovech mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle něhož se český prezident postaral o „další potvrzení, že celý příběh se Skripalovými je absolutní provokací a hazardem“.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila Zemanův výrok za vyvrácení „žvástu vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se jakoby vyráběl pouze v Rusku“. Severoatlantická aliance by podle ní měla vysvětlit, proč tajila informace o novičoku v Česku. Podle ruské mluvčí se nakonec ukáže, že kapacitu vyrábět novičok mají i další členské státy NATO.
Případ provázený vyhoštěním desítek diplomatů z obou stran prohloubil roztržku mezi Ruskem a Západem. Moskva dlouhodobě rázně odmítá britské tvrzení, že útok z počátku března je jejím dílem.
České ministerstvo zahraničí dnes zdůraznilo, že Zeman hovořil o jiné látce, než byla podle Británie použita při útoku. Zatímco Zeman mluvil o nervově paralytické látce označované jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, v Salisbury byli Skripalovi podle Londýna otráveni látkou A234.
Šéf OPCW Ahmet Üzümcü listu The New York Times řekl, že podle zjištění jeho organizace mohlo být při útoku použito 50 až 100 gramů novičoku v kapalném skupenství. Pro laboratorní účely se přitom vyrábí řádově nižší množství, dodal.
Podle českého ministerstva obrany jsou v ČR látky typu novičok syntetizovány v řádech mikrogramů kvůli protichemické obraně a jsou likvidovány po provedení testů.
Premiér Andrej Babiš dal dnes najevo překvapení z toho, že se české tajné služby rozcházejí v otázce přítomnosti novičoku v ČR. Zatímco vojenští zpravodajci podle Zemana označili látku A230 za novičok, ti civilní jsou podle prezidenta opačného názoru. Babiš dodal, že bude po tajných službách chtít vysvětlení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp