Pelikán na ostrahu zařízení v Drahonicích uvolnil na žádost ministerstva vnitra z Vězeňské služby 70 lidí. Její příslušníci zajišťují místo policie ostrahu areálu zvenku. V zařízení dál pracují i lidé z najaté bezpečnostní agentury.
Před otevřením Drahonic vznikla petice místních obyvatel, kteří uprchlíky v areálu bývalé věznice nechtěli. Proti byl i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). V některých obavy přetrvávají, jiné zatím upokojila dosavadní přítomnost policie.
Ministr Pelikán počátkem září navštívil tehdy nově otevřené zařízení pro migranty ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Po setkání s uprchlíky uvedl, že moc nevědí, co s nimi bude. "Nikdo z nich si asi takto nepředstavoval závěr své cesty. Jsou tady dlouho. Je to velký problém, pro který budeme muset hledat řešení," řekl tehdy.
Pelikán v minulosti kritizoval detenční zařízení pro běžence jako nepřiměřeně přísná. Řekl, že například nevidí důvod, proč u sebe zadržení uprchlíci nemohou mít mobilní telefony. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) kritiku odmítl. Migranti zadržení na českém území porušili podle něj zákon, když nepočkali na vyřízení žádosti o azyl v prvním státu Schengenu, kam vstoupili. Musí proto podle Chovance strpět omezení svobody do doby, než se prokáže jejich identita.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk