Muslimka: Proč bych se měla omlouvat za to, že nějaký parchant seká hlavy?

08.09.2016 12:40 | Zprávy

O muslimkách žijících ve Velké Británii a jejich radikalizaci se rozepsal na webu ReportérMagazín.cz František Kalenda. Vše podle něj začalo tak, že například devětadvacetilé doktorandce lidé začali nadávat, že je muslimská ku*va a že se má vrátit domů. Po zážitku, kdy jí jeden z mužů plivl do obličeje a další serval šátek z hlavy, se začala i s manželem účastnit dění v nejbližší mešitě, vedené saúdským imámem s velmi radikálními názory.

Muslimka: Proč bych se měla omlouvat za to, že nějaký parchant seká hlavy?
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Abu Taiyb z organizace Islamic Diversity Center Northeast následně uvádí, že muslimové jsou naprosto normální součástí společnosti, a to na všech úrovních. „Zapojují se do podnikání, platí daně, přispívají do zdravotnického systému. Teď u nás v Newcastlu otevřeli již druhou italskou halal restauraci, tak o kolik integrovanější už by měli být?“ ptá se a tvrdí, že muslimové se velmi dobře integrují. Zmiňuje například South Shields, kde došlo k integrování Jemenců.

Průzkumy však podle Kalendy ukazují, že muslimská komunita se s Británií sice silně identifikuje, ale zároveň zůstává v mnoha ohledech vyčleněna – jak, řekněme, „socioekonomicky“, tak řadou svých názorů na svět. „Data ze sčítání lidu z roku 2011 například ukazují, že mezi britskými muslimy je téměř dvojnásobná nezaměstnanost a počet lidí bez domova, skoro třetina využívá sociální bydlení, asi šest procent má problémy s angličtinou – mezi ženami může být toto procento mnohem vyšší, podle odhadů vlády se až pětina muslimských žen v Anglii nedomluví anglicky,“ zmiňuje.

Původní text ZDE.

Profesor Sundas Ali z Oxfordské univerzity pak zmiňuje postavení muslimských žen, které na rozdíl od nemuslimských nemají takovou podporu z domova, aby investovaly do svého vzdělávání a budoucí kariéry. A problémem je prý i antisemitismus, který však velmi často pramení z nevzdělanosti. „Dovoluji si tvrdit, že ve čtyřech z pěti případů si muslimové nejsou vědomi toho, že jejich názory a výroky jsou antisemitské,“ říká ředitelka organizace Joseph Interfaith Foundation Mehri Nikmanová. 

Jak však Kalenda poznamenává, muslimové se v zemi také stávají oblíbeným terčem bulvárních médií, kdy i umírnění a integrovaní muslimové čelí pozornosti.

A všímá si i dalšího příběhu dvaadvacetileté Maryam, která vystudovala mezinárodní vztahy na jedné z lepších anglických univerzit, mluví oxfordskou angličtinou a je praktikující muslimkou. Je ale také aktivní ve feministickém hnutí a nechodí zahalená. Jak podotýká, v její generaci používá zahalení jen menšina muslimek. Díky své netmavé pleti má také velkou výhodu. Lidé asijského nebo pákistánského původu zde podle ní zažívají daleko víc diskriminace.

Maryam je například rozhořčená kvůli tomu, že by se měla omlouvat za teroristické útoky. „Proč bych se měla omlouvat? Omluvím se za to, za co nesu zodpovědnost, ale ne za to, že nějaký parchant seká hlavy Iráčanům. Vždyť mezi oběťmi mohli být mí příbuzní, kdyby se včas z Iráku nepřestěhovali!“ rozohnila se. A právě i z těchto všech výše uvedených důvodů se Maryam změnila – uzavřela se do vlastní komunity a začíná se více identifikovat se zemí svého původu. Začala dodržovat přísný půst při Ramadánu i se pravidelně modlí.

„Stejně jako s vírou svých předků se Maryam v krizovém období mnohem víc ztotožnila se svým palestinským původem, přestože se v Palestině nenarodila a nikdy v ní nepobývala delší dobu než několik týdnů. Dříve se hrdě prezentovala jako Britka, dnes se mnohem víc cítí jako Palestinka,“ uzavírá autor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…