Na promítání filmu Teplouši všech světů jste přispěli 430 tisíc Kč

24.04.2025 13:21 | Analýza

Praha i letos rozdává miliony korun na kulturní akce a dotací podpořila například Letní shakespearovské slavnosti, Český slavík či letošní nejprestižnější událost klasické hudby Pražské jaro. Ani jedna z těchto akcí však z dotací neobdržela tolik, jako oblíbená akce prezidenta Petra Pavla Prague Harley Days či LGBTQ+ festival Prague Pride, který podle pražských radních hlavnímu městu přinese rozvoj cestovního ruchu. Stovky tisíc pak získala také další akce pro duhovou komunitu – queer filmový festival Mezipatra, který loni Pražanům promítnul filmy s pozoruhodnými názvy – Teplouši všech světů či Ten robertek je můj, mámo.

Na promítání filmu Teplouši všech světů jste přispěli 430 tisíc Kč
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Každoroční duhový průvod na Letenskou pláň jako vyvrcholení LGBT+ festivalu Prague Pride

Anketa

Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?

11%
80%
hlasovalo: 4208 lidí
Praha v letošním roce podpořila velké množství kulturních akcí, přičemž mnoho udělených dotací do výše milionu korun bylo pražskými radními schváleno na počátku února v rámci usnesení o podpoře v oblasti kultury a umění.

Mnoho dotací dosahuje výše 400 tisíc korun. Právě tuto částku od Magistrátu obdržel například festival Mezi ploty, mezinárodní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga či festival Pražské jaro.

Stejná částka putovala taktéž neziskovce Člověk v tísni na akci Příběhy bezpráví 2025 či na 32. ročník předávání cen Český lev a 26. queer filmový festival Mezipatra.

Právě festival Mezipatra je pouze jednou z vícera LGBTQ+ akcí, jíž pražští radní podporu schválili. Jeho organizátoři slibují, že příznivce festivalu čekají na začátku listopadu v Praze opravdové klenoty filmové queer tvorby. „Festival letos září všemi barvami duhového spektra díky filmům z celého světa a různorodým žánrům. O hlavní cenu poroty bude soutěžit 10 celovečerních snímků,“ uvádějí na webových stránkách pořadatelé.

„Queer je škála – přímka tvořená nekonečně mnoha body, za kterými stojí konkrétní lidé. Ti kolem sebe rozbíjejí škatulky, předsudky a stereotypy spojené s binárním dělením světa. Queer osvobozuje. A queer spojuje. Společné heslo nám dává sílu za svobodu bojovat, pomáhat si a spolehnout se na podporu, i když jsme rozmanitá skupina. Nechme se inspirovat letošními filmy, které zkoumají a posouvají fluiditu genderu a sexuality. Pojďme tuhle dynamiku společně oslavit a osvobodit se od statu quo,“ vysvětlují dále.

Jaké queer trháky festival loni, kdy obdržel celkovou dotaci 430 000 Kč, festival do Prahy přivezl?  Komunitu trans žen, mezi níž se nachází i jedna z okupované Gazy, jak stojí v popisku zahajovacího snímku, odkryl film Kráska z Gazy. Tím to ale nekončilo. Diváky čekal též film Ten robertek je můj, mámo, o tom, že „každý máme svá tajemství“, anebo další dílo s názvem Teplouši všech světů. Právě u posledního ze jmenovaných filmů zřejmě bylo možné očekávat i peprné scény, jelikož kdo si chtěl Teplouše všech světů vychutnat v pražských kinech, měl počítat s tím, že je vstup až od 18 let.

„Mezipatra jsou jedinou filmovou akcí u nás specializující se na queer problematiku. Cílem festivalu je vytvářet rovné příležitosti pro prezentaci LGBTQ+ umění, otevírat debatu o tématech lidské sexuality, genderových a jiných stereotypech a vytvářet potřebný prostor pro setkávání hetero- a neheterosexuálních diváků a divaček, což se mu dlouhodobě daří. V době kulturních válek je jeho role nezastupitelná. Festival se dlouhodobě snaží o otevřenost a mezi jeho návštěvníky tak zdaleka nejsou jen diváci z řad LGBTQ+ komunity. Dramaturgie je na vysoké úrovni a přináší divákům filmy z předních světových festivalů. Rozpočet je spíše nízký a celá akce dlouhodobě funguje na dobrovolnické bázi,“ stojí pak v usnesení o poskytnutí dotace od Komise Rady hl. m. Prahy pro udělování dotací hl. m. Prahy v oblasti kultury a umění, které předsedá Jakub Lepš (TOP 09).

Stejně jako v minulých dvou letech pak i tentokrát od Prahy dostal 700 tisíc LGBT+ festival Prague Pride zakončený duhovým pochodem. Letos se Prague Pride chystá ptát na otázku v souladu s naší hymnou: „Kde domov můj?“

„Domov je víc než místo – je to pocit bezpečí, přijetí a sounáležitosti. Pro LGBT+ lidi je však cesta k tomuto pocitu často těžká, plná překážek v podobě předsudků, zákonů nebo nepřijetí. Pojďte s námi hledat odpovědi na to, jak najít domov v sobě, v komunitě i ve světě, který ne vždy přijímá všechny stejně,“ zní u popisku největší české LGBT+ akce konané na přelomu července a srpna.

Důvodem podpory na rozdíl od jiných akcí není prvořadě kultura nýbrž cestovní ruch. Stanovisko komise Rady hl. m. Prahy pro udělování dotací v oblasti cestovního ruchu, které předsedá Lucie Kubesa (ODS), se usnesla, že Prague Pride je „významná celospolečenská akce zaměřená na alternativní scénu s významným potenciálem propagace Prahy jako moderní destinace vhodné pro návštěvníky bez rozdílu původu, pohlaví nebo orientace“.

„Cílová skupina účastníků má významný potenciál k opakovaným návštěvám a často se jedná o velmi bonitní klientelu. Akce je dnes již pravidelným termínem v destinačním plánu Prahy. Festival přináší bohatý program zahrnující diskuse, workshopy, umělecká vystoupení a průvod, čímž oslovuje široké spektrum návštěvníků a přispívá k otevřenému dialogu o důležitých společenských tématech,“ stojí v usnesení dále.

Akce se tak ocitla například mezi zadotovaným 21. ročníkem rekonstrukce bitva na Bílé hoře, který získal 550 tisíc korun, Letními shakespearovskými slavnostmi 2025, které obdržely 450 tisíc korun anebo Prague Harley Days – tato akce, kterou si rád užívá i český prezident Petr Pavel, získala o 150 tisíc více nežli Prague Pride. 850 tisíc pak získal i festival Comic-Con Prague, určený zejména fanouškům sci-fi, fantasy a hororu, na němž letos nechyběl ani boj proti dezinformacím ze strany youtubera Patrika Kořenáře, jenž se měl zamýšlet „proč jsou lidé náchylní uvěřit i zdánlivě nesmyslným výmyslům“ a nastínil i mechanismy šíření fake news v dnešní mediální krajině spolu s nabídkou tipů, „jak se jim bránit pomocí kritického myšlení“.

To, že si Comic-Con Prague užívá, se netají přiznat první náměstek primátora Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman ParlamentníListům.cz na dotaz podle jakého klíče Praha rozhoduje o tom, které kulturní akce konané letos podpoří a jaké hlavní parametry rozhodují o výši poskytnuté dotace, sdělil, že „přidělení dotací obecně na základě žádostí daných subjektů projednává komise a na základě jejího doporučení pak schvaluje rada, případně zastupitelstvo“.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Co přesně je podle vás špatně?

Dobrý den, můj dotaz se váže k tomu, co tvrdíte zde: https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Slachta-Prisaha-Soudci-se-boji-soudit-kauzu-Dozimetr-772054 A k té korupci, pořád jako politici slibujete, že s ní skoncujete. Proč je to takový problém? Co jste proto udělal vy? A věříte v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 92 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vy se divíte?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedeep purple , 24.04.2025 14:34:52
Pražskou kulturu vede kdo? Jiřina od nich. A teď už i maminka Jiřina. Hnus světu vládne.

|  16 |  0

Další články z rubriky

„Vy mě asi volit nebudete.“ Okamura a LGBT aktivisté v dešti

21:23 „Vy mě asi volit nebudete.“ Okamura a LGBT aktivisté v dešti

Štáb SPD už měl po mítinku složené pódium, na brněnské Dominikánské náměstí se snášel déšť, ale Tomi…