Německá veřejnoprávní televize ARD informuje o zapojení německých společností do rekonstrukce Mariupolu. Ten byl v prvním roce války zcela zničen ruskou armádou, ostřelováním a následnými boji bylo zničeno na 95 % všech budov ve městě včetně nemocnic nebo divadla. Desetitisíce civilistů byly zabity a vysídleny a po dobytí města se stala rekonstrukce pro ruské obyvatelstvo ústředním motivem ruské propagandy.
Na probíhající rekonstrukci se byl dokonce podívat i sám Vladimir Putin. „Obnovíme byty, školy, nemocnice, divadla a muzea,“ řekl Putin v Mariupolu. Reportéři německého politického pořadu Monitor zjistili, že na této rekonstrukci ve jménu Ruska se podílejí i německé firmy, zejména firma Knauf.
V obchodních zprávách, na webových stránkách firem, na fotografiích a videích – všude se objevují důkazy a svědectví o tom, že důležitou roli při rekonstrukci Mariupolu hrají i německé firmy. Jsou zde těžké stroje nebo okna s logy několika německých výrobců. A znovu a znovu na pytlích se sádrou: název Knauf.
Německá rodinná firma je světovou jedničkou ve výrobě sádry. Také proto, že v Rusku již dlouho významně podniká. Patriarcha společnosti Nikolaus Knauf byl více než dvě desetiletí ruským honorárním konzulem, na fotografiích se usmívá vedle prezidenta Putina. Tuto funkci si udržel i po anexi Krymu a ještě v roce 2018 označil následné sankce proti Rusku za „strašné“. Knauf v Rusku stále zaměstnává 4 000 lidí a generuje tam miliardy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič