Politolog Oskar Krejčí má za to, že volby ve Spojených státech nakonec vyhraje Donald Trump. Svůj odhad opírá o pocit. Průzkumy sice favorizují demokratku Hillary Clintonovou, ale podobné průzkumy hlásaly, že k Brexitu nedojde. Přesto k němu došlo. Kampaň byla natolik špinavá, že už se nic horšího zřejmě objevit nemůže. Může ale nastat jiný problém.
„Americké volby jsou rizikový podnik. Je známo, že některé z tamních standardů jsou v Evropě nepoužitelné, ba přímo nepřijatelné. Nejde jen o podivný archaismus v podobě nepřímé volby prezidenta pomocí sborů elektorů se zvláštními pravidly. Rudy Giuliani, velmi úspěšný starosta New Yorku, nedávno mluvil o podvodech během jeho první kampaně – protivníci vozili ze sousedního státu lidi, kteří hlasovali i desetkrát. Pravidla je třeba ošetřovat, nelze spát na vavřínech a tvrdit: ‚My jsme nejlepší na světě, u nás se to nemůže stát‘,“ upozorňuje Krejčí.
Pokud Trump vyhraje, je pravděpodobnější, že změní současnou zahraniční politiku USA. Otázkou ovšem je, zda k lepšímu. Mohl by se např. pokusit sblížit s Ruskem, aby mohly Spojené státy čelit Číně.
To ovšem ještě neznamená, že by Krejčí podporoval tibetského duchovního vůdce dalajlámu proti Číně. V poslední době bylo kolem dalajlámy v České republice živo, jenže Krejčí má za to, že čeští novináři jen zneužili „starého pána“.
„Jenže o diplomacii nešlo, jednalo se o domácí mediální hry. Když chcete vstoupit do takovéto hry, nesmíte začít diplomacií, ale rozkrytím kampaně druhé strany. Kolikrát naši slavní veřejnoprávní televizní novináři otevřeli téma „dalajláma“ – a kolikrát tlumočili autentické názory dalajlámy? Třeba odpověď na otázku, co znamenala jeho vystoupení v Paříži, New Yorku či v Kalkatě, v nichž sám sebe označil za marxistického kritika kapitalismu? Co si myslí dalajláma o současné zahraniční politice Pekingu? Nebo o hospodářském zázraku v Číně a růstu životní úrovně v Tibetu? A hlavně: je dalajláma i dnes pro odtržení Tibetu od Číny? Odpovědi na takovéto otázky by obletěly celý svět. Jenže to by se také mohl snížit počet tibetských vlajek, které naši Neználkové každoročně vyvěšují. Slovutní žurnalisté jen zneužívali starého pána…,“ konstatoval Krejčí.
„Zneužívali ho pro své lokální spory. Variace stále stejného bubnování na zteč: Vše pro svržení prezidenta!“ doplnil.
Pokud jde o náš vztah s Čínou, podle Krejčího bychom se neměli přeceňovat. Co si na nás Čína vezme, ptá se Krejčí, jenž sleduje úspěchy Číny v Asii. Peking úspěšně jedná s Malajsií i s Filipínami, k tomu představil nové stíhačky a už vypustil raketu, která bude schopná dopravit sondy na Měsíc a na Mars. „Copak se tohle může změnit, když se nabourají česko-čínské vztahy?“ ptá se Krejčí.
Měli bychom se přestat přeceňovat a snažit se z globalizace, kde Čína hraje nemalou roli, vytěžit maximum. Jinak budeme jen stát v koutě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp