Nový bič na Polsko a Maďarsko, padlo. Zmíněna i ČR. Jde o Macrona

03.08.2020 11:45 | Zprávy

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune požaduje, aby se čerpání peněz z nedávno odsouhlaseného rozpočtu podmínilo dodržováním právního státu. „Není možné vysvětlit francouzským, polským, maďarským a evropským občanům, že v Evropě můžeme být finančně solidární bez toho, abychom se obávali z dodržování základních pravidel demokracie, svobody médií a rovných práv,“ pověděl Beaune. Informaci přinesl server Euobserver. V článku se dotkli i korupce v České republice.

Nový bič na Polsko a Maďarsko, padlo. Zmíněna i ČR. Jde o Macrona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Česka Andrej Babiš a premiér Maďarska Viktor Orbán

Server euobserver.com, tedy web sledující dění v Evropské unii přinesl článek o francouzských požadavcích na možnosti čerpání z nedávno schváleného rozpočtu 750 miliard euro. Více jsme o takzvaném Fondu obnovy psali ZDE.

Celý článek ZDE:

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune měl dle Euobserveru v nedělním rozhovoru ve Financial Times zmínit, že by přístup k penězům měl být podmíněn dodržováním právního státu. Tato podmínka byla hojně diskutovaná, avšak ze samotné výsledné dohody nakonec díky nutnosti jednomyslnosti vypadla. O tom jsme psali například ZDE.

„Není možné vysvětlit francouzským, polským, maďarským a evropským občanům, že v Evropě můžeme být finančně solidární bez toho, abychom se obávali dodržování základních pravidel demokracie, svobody médií a rovných práv,“ pověděl Beaune. Dodal též, že sankce by měly mít právní i finanční důsledky.

Připomínky dle Euobserveru přicházejí potom, co údajně došlo k omezení některých práv v Maďarsku či Polsku. Web však upozornil též na Andreje Babiše, když napsal, že v České republice probíhá závažné obvinění z korupce na nejvyšší úrovni. Dále pak uvedl, že to bylo právě Maďarsko a Polsko, kdo vzdoroval podmíněnosti čerpání finančních prostředků s dodržováním právního státu. Dle kritiků prý jde o drzý pokus o dodržování statusu quo.

Údajně jsou státy EU připraveny společně s Evropskou komisí a Evropským parlamentem vyvinout systém, jak hodlají tato ustanovení uplatňovat, pokud by některé vlády tento systém zablokovaly. Prý je cílem dosáhnout institucionální dohody napříč EU do konce roku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…