Obrtelova domobrana má prý přes 2000 lidí. Tak nastoupili Bakalovi novináři a zjistili...

02.08.2016 16:59 | Zprávy

Tváří v tvář evropské migrační krizi se v Česku začala organizovat domobrana. Podle jejích hlavních představitelů již čítá přes 2000 lidí napříč takřka 800 obcemi. Realita je však úplně jiná. Členové jednotlivých buněk nedocházejí na setkání, nepodnikají žádné akce a vlastně vůbec nefungují tak, jak tvrdí na internetu. Informuje Aktuálně.cz.

Obrtelova domobrana má prý přes 2000 lidí. Tak nastoupili Bakalovi novináři a zjistili...
Foto: David Daniel
Popisek: Andor Šándor

„Národní domobrana se ani zdaleka nepřiblížila masové organizaci a skutečný počet členů je mnohonásobně nižší, než šéfové uvádějí,“ vyplynulo ze zkušeností reportérů Hospodářských novin a Aktuálně.cz. A to ji přitom založil veterán Marek Obrtel, který se ještě nedávno kasal tím, že jeho domobrana má víc členů než Aktivní záloha Armády ČR.

Reportéři se však rozhodli jeho tvrzení podrobit důkladnému testu a odhalili mnoho nesrovnalostí. Jedna zcela základní je například skutečnost, že žádná z buněk jednoduše nefunguje. A když ano, tak se její členové spíše scházejí v hospodě a přemýšlejí o tom, co by teda vlastně měli dělat a kdy s tím hodlají začít.

„Nejpočetnější buňky jsou podle seznamů, které organizace zasílá každému novému členovi při přijetí, v Pardubicích (25 členů) a na pražském Žižkově (19 členů). Od května se ale nijak nerozrostly,“ uvádí Aktuálně.cz. Pardubická buňka se dokonce již stihla i rozpadnout.

Ani jejich facebookové stránky nevykazují aktivitu, která by odpovídala několikatisícové členské základně. Například právě pardubická sekce má skupinu pouze o devíti členech.

Žižkovská parta je na tom prý o poznání lépe, stejně však po ulicích nechodí a pořádek neudržuje. „Zatím patrně není co řešit a jsou dovolené, takže zatím nic není v plánu. Jakmile bude něco k řešení, budou všichni, kdo se přihlásili, pozváni,“ napsala reportérovi paní Alena, členka žižkovské domobrany.

„Na některé lídry jsem se sám díval a rozhodně nepůsobí dojmem, že by pracovali v utajení a podobně zvládli řídit lidi pod sebou. Někteří jsou sice bývalí vojáci, ale žádné závratné kariéry nedosáhli. Chyběly jim předpoklady a to si nesou i dál,“ poznamenal bývalý šéf vojenské kontrarozvědky Andor Šándor.

Přesto by těmto skupinám měly bezpečnostní složky věnovat pozornost. Mohou se v nich totiž scházet frustrovaní jedinci, kteří by mohli být nebezpeční. „K nějaké hloupé akci stačí pár lidí; policie a tajné služby by je měly sledovat,“ tvrdí bezpečnostní expert František Šulc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…