Odbory chtějí desetiprocentní růst platů pro pracovníky v kultuře

26.02.2016 18:21 | Zprávy

Odbory požadují minimálně desetiprocentní navýšení platů státních zaměstnanců v kultuře. Po jednání s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) to dnes řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Platy pracovníků v kultuře, kterých je kolem 6 500, jsou i po nedávném čtyřprocentním navýšení stále zhruba 2 500 Kč pod celostátním průměrem.

Odbory chtějí desetiprocentní růst platů pro pracovníky v kultuře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Středula uvedl, že odbory mají kvůli nízkým platům v resortu velké obavy o českou kulturu. Uklidňuje ho ale prý snaha ministerstva navýšit rozpočet pro kulturu v příštím roce o 3,5 miliardy korun oproti letošnímu. Jednání o státním rozpočtu ještě nezačala, částka 3,5 miliardy vychází z aproximační strategie přiblížit se v roce 2017 jednomu procentu státního rozpočtu, řekl ČTK Herman. Letos MK hospodaří s 11,7 miliar­dy korun.

Ministr připomněl, že pro letošní rok dostal resort 100 milionů korun navíc právě na platy zaměstnanců příspěvkových organizací, a podařilo se tak „obrátit křivku“, která se v minulých letech vyvíjela z pohledu financování kultury nepříznivě.

Podle Hermana činil v roce 2014 průměrný plat v příspěvkových organizacích v kultuře 22 081 korun, loni 23 761 korun. Průměrná mzda v ČR ve třetím čtvrtletí minulého roku činila 26 072 korun.

„Panuje mezi námi naprostá shoda v tom, že platová stabilizace patří mezi priority roku 2017. Stále se platy v resortu nevyvíjejí tak, jak si pracovníci zaslouží,“ řekl Herman. Většina z více než 6 000 těchto lidí má vysokoškolské vzdělání a jsou podle něj „trestaní“ za věrnost a dobrou práci.

Středula apeloval na to, aby v případě navýšení rozpočtu MK peníze opravdu šly na mzdy, nikoli třeba jen na zvýšení dotace pro kulturní aktivity. „V oblasti kultury se nepokrytě hovoří o tom, zda by takový požadavek (navýšení platů) neměl být podpořen jinou akcí než jen jednáním,“ uvedl. Platy jsou podle něj v některých organizacích tak nízké, že lidé by kvůli jejich výši dosáhli na sociální dávky. Uvedl příklad Západočeského symfonického orchestru, kde čistý příjem jeho zaměstnance činí 9 500 korun. „Chodí pracovat, přesto je pod hranicí schopnosti přežít z měsíce na měsíc,“ řekl odborový předák.

Vedením některých institucí se ale daří vyjednat zvýšení platu pro své zaměstnance. Hráči České filharmonie, kteří jsou týmiž státními zaměstnanci jako pracovníci státem zřizovaných muzeí, mají už dva roky průměrný plat 40 000 korun. Změna platů byla součástí reformy, kterou s nástupem tehdy nového šéfa filharmoniků Davida Marečka zahájil v roce 2011 tehdejší ministr kultury Jiří Besser.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

čínské výrobky

Varujete před nákupu s Číny, ale můžete mi teda říci, kde nakupovat, když i když většina věcí je vyrobena v Číně bez ohledu na to, kde a od koho to koupíte? Nemyslíte, že je třeba spíš řešit podstatu problému, kterou je fakt, že levné čínské výrobky válcují trhy? A upřímně, s tou kvalitou na tom jso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

4:44 „Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

Co koupil v Itálii za pět eur, ho v Česku stálo 750 Kč. Podnikatel, místopředseda regionálního sdruž…