Nováková, jež byla poslankyní za TOP 09, ale ze strany již vystoupila z důvodu, že je pro ni málo konzervativní, v pořadu bojovala proti smlouvě, Šimáček pro. „Istanbulská smlouva vůbec není lék a hlavně není prevencí,“ uvádí Nováková. S tím však Šimáček právě nesouhlasí. Podle něj je úmluva prevencí proti násilí ve společnosti.
„Cirka třetina té úmluvy se věnuje potírání a předcházení násilí, řekněme, z trestně-právního pohledu a cirka dvě třetiny té úmluvy se věnují právě prevenci násilí. Je to velmi důležité, týká se to služeb a podpory těch, kteří se stanou obětí násilí. Nejenom tedy ženy, ale také senioři a děti. Takže tato úmluva může České republice pomoci dohnat to, co zatím nedokázala sama zajistit,“ zmínil Šimáček.
Nováková pak odmítla, že by pro Českou republiku mělo být argumentem k přijetí to, že úmluvu již přijaly jiné země, například Polsko. Moderátor Jakub Železný pak také uvedl, že odpůrci tvrdí, že úmluva nic nového nepřináší.
„Je pravda, že v oblasti trestního práva je Česká republika v situaci, kdy vlastně vyhovuje tomu, co ve smlouvě nebo v té úmluvě je napsáno. Nicméně jiná věc je, zda potom v tom celém procesu, to znamená, od hlášení trestné činnosti násilí přes vyšetřování až k nějaké pomoci obětem a také pachatelům trestné činnosti, jestli tam nemáme rezervy. A tam naopak ty rezervy Česká republika má obrovské,“ míní Šimáček s tím, že úmluva nám nabízí další prostor pro prevenci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef