"Máme osm návrhů pro vládu, doufáme v jejich přijetí a promítnutí do legislativy," uvedl Potůček. ČTK řekl, že na některých návrzích byla v komisi "téměř jednomyslná shoda", jinde "ne jednoznačná". Zástupci opoziční TOP 09 či ODS měli už dřív výhrady, postavili se třeba proti rušení druhého důchodového pilíře.
Návrhy se týkají všech tří pilířů. První pilíř představuje veřejný systém, do kterého putují odvody. Druhý pilíř prosadila vláda Petra Nečase, lidé do něj zatím ještě mohou posílat část odvodů a část peněz spořit ze svého. V jednom z osmi návrhů komise doporučuje postup, jak by se měl tento model zrušit. Peníze by do něj měli střadatelé přestat odkládat od příštího roku.
Ve stejnou dobu by podle představ komise měly začít platit i změny ve třetím pilíři, tedy v doplňkovém spoření, dříve penzijním připojištění. Komise radí, aby spoření na důchod mohly mít i děti. Rodina by jim mohla začít podle Potůčka odkládat peníze hned po jejich narození. Dosud je možné důchodové spoření založit až po osmnáctinách. Pokud by si pak střadatelé z úspor nechali vyplácet penzi aspoň po dobu deseti let, mohly by tyto důchody být osvobozeny od daně z příjmu. Dvojici návrhů doplňují tři technické úpravy. Týkají se provozu penzijních společností a pravomocí České národní banky.
Dvě změny jsou spojeny s veřejným důchodovým systémem. Komise navrhuje zavést sdílení vyměřovacích základů pro výpočet penze u manželů a způsob přehodnocování důchodového věku. Člověk by měl tak mít jistotu, že na odpočinku stráví čtvrtinu života.
Komise bude fungovat i letos. Zaměří se třeba na valorizace penzí či na výši odvodů podle počtu vychovaných dětí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bra, čtk