„Nikdo nečekal, že ten rok bude vyplněn tak odhodlanou a úspěšnou obranou Ukrajiny. V poměru sil na tom byla výrazně hůře než Rusko. Ukrajině se ale velmi rychle podařilo změnit na bojišti poměr sil. A dokázat, že je zemí, která si zaslouží, abychom ji podporovali v jejím spravedlivém boji,“ uvedl úvodem k rusko-ukrajinskému konfliktu Petr Pavel, jenž poslední rok vývoj dění na Ukrajině na svém facebooku pravidelně komentoval.
„Ten boj je spravedlivý zejména proto, že je obranou proti ničím vyvolané agresi. Důvody, že se Rusko údajně mělo cítit ohroženo směřováním Ukrajiny k EU, případně k NATO, jsou zástupné důvody. Ukrajina nijak Ruskou federaci neohrožovala a neprojevovala se agresivně,“ doplnil zvolený prezident ČR.
„V současné době, kdy ukrajinské síly byly schopny osvobodit část okupovaného území, jsme v situaci, kdy Rusko kontroluje přibližně 20 % ukrajinského teritoria. A kromě Krymu a východního Donbasu, které obsadili v roce 2014, se jim podařilo propojit Krym s Donbasem, okupovat část Záporoží a vyhlásit na základě nezákonných referend připojení čtyř území k Ruské federaci,“ poznamenal Pavel.
Dnes se válka dostala do fáze opotřebovávacího konfliktu, kdy ani jedna strana není schopna dosáhnout výraznějšího úspěchu. Největší iniciativa je nyní soustředěna kolem města Bachmut, o nějž se vedou tvrdé boje již několik týdnů. Pokračuji také útoky na civilní infrastrukturu, především pak na cíle energetické.
Pavel oceňuje, že Západ nepolevil v podpoře Ukrajiny, a že naopak došlo k zesílení pomoci od západních zemí, které začaly Ukrajině poskytovat stále lepší zbraně. „I naše země se může pochlubit tím, že patří – pokud není tím nejvýznamnějším – tak k těm nejvýznamnějším dodavatelům vojenské techniky. To je věc, na kterou můžeme být hrdí. Je v našem zájmu, aby Ukrajina uspěla,“ pokračoval s tím, že jinak bychom čelili tlakům ruské agrese v dalších zemích regionu. „To ostatně naznačil i sám (Sergej) Lavrov, který teď už mluví o hrozbě pro Moldavsko. Dalšími na řadě by byly velice pravděpodobně bývalé země SSSR ze Střední Asie,“ míní Petr Pavel.
Vedle vývoje na bojišti komentuje i vývoj v Rusku: „Rusko si za celý rok nepřipustilo, že by válka z jejich strany byla nespravedlivá a že by způsobovala obrovské množství utrpení a ztrát na civilním obyvatelstvu, které se vůči Rusku ničím neprovinilo. Zároveň si ruská veřejnost ani náznakem nepřipustila, že by na tom měli nějakou vinu. Veškerá vina, i z prohlášení Vladimira Putina, padá podle jejich názoru na Západ, který tuto válku prý rozpoutal,“ glosoval ruský postoj.
Z toho důvodu Petr Pavel neočekává, že by došlo k zahájení mírových jednání. „Co jsme měli zatím možnost vidět, byla spíše ultimáta než konstruktivní snaha se na něčem domluvit. Návrhy, které byly dosud předloženy, směřují spíše k tomu, aby si Ukrajina a Západ zvykly na akceptaci teritoriálních zisků ze strany Ruské federace a aby se smířily se stavem, který existuje nyní,“ řekl Petr Pavel a zopakoval, že to je v rozporu jak se zájmem Ukrajiny, tak s mezinárodním právem.
A dodal: „Ničím takovým bychom se rozhodně neměli nechat uchlácholit, protože dosáhnout míru za cenu toho, že agresor bude za své agresivní chování odměněn, je špatné,“ zmínil. „Není možné Rusku poskytovat nějaké garance, když okupuje velkou část suverénního státu,“ doplnil. S tím, že Rusko neuznává menší země jako rovnocenné partery. Dále připomněl: „Sám Putin tvrdil: ‚Velké země dělají, co mohou. Malé, co musí‘.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab