Petra Procházková varuje: Útok je vodou na mlýn protiislamistů, pozor na ně

09.01.2015 8:47 | Zprávy

Odpůrci islámu v Evropě očekávají, že po střelbě v Paříži budou stávající vlády vůči jejich požadavkům vstřícnější. Shrnující informace o tom, jak se zachovaly jednotlivé protiislamistické skupiny v Evropě, přináší pro Lidové noviny Petra Procházková, známá novinářka dlouhodobě píšící například o válce v Čečensku a její kolega Robert Schuster.

Petra Procházková varuje: Útok je vodou na mlýn protiislamistů, pozor na ně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek

Když se ve středu v odpoledních hodinách začaly objevovat první zprávy o střelbě v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, reagovalo německé protiislámské hnutí Pediga pohotově. Na svých facebookových stránkách, které jsou hlavní komunikační platformou s jejími příznivci, uveřejnilo výzvu, aby přišli na nejbližší shromáždění hnutí, které se bude konat v Drážďanech 12. ledna, označeni černou stuhou. V oficiálním stanovisku se dále uvádí, že islamisté, před nimiž Pediga varuje již po dobu dvanácti týdnů, svým činem potvrdili, že nejsou schopni se chovat demokraticky a řešení vidí v násilí a smrti.

Ostře reagovala na události v Paříži rakouská pravicově-populistická strana Svobodných (FPÓ). V minulých letech se během kampaní ostře vymezovala proti islámu a to mj. i sloganem „Daham statt Islam“ (domov místo islámu). Předseda Svobodných Heinz-Christian Strache uvedl, že je třeba skončit s přístupem, kdy se před hrozícím nebezpečím islamismu a rostoucí radikalizací společnosti strká hlava do písku. Strache navrhl v parlamentu svolání národní bezpečnostní rady státu a s pokukazem na skutečnost, že právě z Rakouska pochází nadpůměrný počet dobrovolníků, kteří odcházejí jako bojovníci Islámského státu.

Mluvčí britské euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) pro otázky menšin Amjad Bashir prohlásil, že útočníci z Paříže jsou „nechutnými kriminálníky a zvířaty.“

Tragédie vyvolala žhavé reakce i na Ukrajině a v Rusku. Zatímco ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk srovnal útok v Paříži s událostmi, které se odehrávají v Donbasu, mnozí ruští politici využili tragédie k vlastnímu apelu: svět by si měl uvědomit, že skutečným nepřítelem lidstva jsou islámští extremisté nikoliv Moskva.

„Někdo si může říkat, že to, co se odehrává v Donbasu, tedy protiteroristická operace namířená proti teroristům, kteří jsou řízeni Ruskem, se ho nedotkne. Jenže to se stalo v Kanadě, v Austrálii. Včera se to stalo ve Francii,“ prohlásil Jaceňuk.

Ruští politici komentovali situaci odlišně. „Tragédie v Paříži ukazuje, že to není Rusko, kdo ohrožuje Evropu,“ napsal na sociálních sítích šéf ruské delegace parlamentního shromáždění Rady Evropy Alexej Puškov. Zástuce ruského  ombudsmana Georgij Kunadze to shrnul slovy: „Rozpýlí se pozornost Evropy a USA a nebude tolik věnována Ukrajině.“

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…