Proti Pivoňkově účasti na vojenské přehlídce se vyjádřila pro server iDNES.cz například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle jejích slov totiž účast na vojenské přehlídce není v této situaci vyjádření úcty Rudé armádě, ale plivnutí do obličeje všem občanům suverénního českého státu. Pivoňka podle ní společně s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) plánoval obchod s ruskými vakcínami, a to přesto, že již v té době věděli o vrbětické kauze.
Michal Dudáš z tiskového odboru Ministerstva zahraničí v sobotu uvedl, že na kauzu Vrbětice zareagovalo Česko jako svrchovaný a sebevědomý stát. „Teroristický akt ve Vrběticích, za kterým stojí ruští agenti, nás nesmí nechat zapomenout hrdinství těch, kteří bojovali ve druhé světové válce za naši svobodu,“ sdělil serveru. „Účast velvyslance na zítřejší (nedělní) přehlídce ke konci druhé světové války je jen a pouze za účelem vyjádření úcty k této historické události,“ dodal Dudáš.
Podobně se pro Deník.cz vyjádřil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). „Ruská vláda se jistě snaží využívat odkaz vítězství pro své politické cíle. Promítání dnešních vztahů s Ruskem do historických událostí však nesmí vést k relativizaci významu vítězství ve válce,“ napsal. Role Sovětského svazu byla podle něj zásadní a bez heroické oběti 27 milionů Rusů, kteří během války zahynuli, by vítězství nebylo možné.
Proti účasti Pivoňky na přehlídce se vyjádřil před samotným jejím konáním i pirátský poslanec Jan Lipavský. „Považuji za skandální, že se český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka chystá v neděli 9. května účastnit vojenské přehlídky ozbrojených sil Ruské federace na Rudém náměstí v Moskvě,“ řekl Lipavský.
Přehlídky v Moskvě se zúčastnilo 37 armádních jednotek. Před tribunou, na níž stál prezident Vladimir Putin a další ruští činitelé, projelo v mechanizované koloně 190 kusů bojové a speciální techniky. Nad Rudým náměstím pak přeletěly desítky letounů a helikoptér včetně nejmodernějších bojových strojů.
Vojenská přehlídka se v ruské metropoli konala prakticky bez účasti vysokých zahraničních hostů, s výjimkou tádžického prezidenta Imomaliho Rachmona, který je v Moskvě od soboty na návštěvě. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v pátek sdělil, že Rusko tentokrát zahraniční hosty nepozvalo. „Tohle není jubilejní rok, takže se nepočítá se zvaním zahraničních účastníků,“ řekl.
Vedoucí západní činitelé ale v posledních letech tuto akci ignorují vzhledem k ruské anexi ukrajinského Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje separatistům na východě Ukrajiny. Navíc vztahy Ruska se Západem se v dubnu vyostřily poté, co Česko kvůli podezření na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo osmnáct pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci. Tento krok vyvolal diplomatický konflikt s Moskvou, která v odvetě vyhostila dvacet pracovníků českého velvyslanectví v Rusku. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.
Loni Rusko odložilo slavnostní přehlídku, která tradičně vrcholí na moskevském Rudém náměstí, na 24. června. Prezident Vladimir Putin své rozhodnutí odůvodnil šířením koronaviru. Moskva tehdy pozvala na oslavy řadu státníků včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Ten se v novém termínu oslav nakonec nezúčastnil s odvoláním na opatření v souvislosti s pandemií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef