Piráti bijí na poplach: Kvůli ministru Tomanovi a Agrofertu

13.09.2018 14:16 | Zprávy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) uzavřel čtyři dohody o poskytnutí dotace pro firmy z Agrofertu nebo ovládané otcem ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) za 6,5 milionu korun. Dnes to v tiskové zprávě uvedli Piráti. Jejich zástupci se obávají porušení nového finančního nařízení Evropské unie proti střetu zájmů, píše ČTK.

Piráti bijí na poplach: Kvůli ministru Tomanovi a Agrofertu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Podle mluvčí fondu Vladimíry Novákové nemohl premiér Andrej Babiš (ANO), který do loňského února Agrofert vlastnil, ani Toman jakkoliv ovlivnit administraci dotačních žádostí.

„SZIF jako platební agentura je v těchto případech odpovědná za uzavření dohod o poskytnutí dotace a dle našeho názoru měla dostatek času se s nově vzniklým nařízením EU seznámit. V tomto ohledu jsme o konfliktní situaci informovali také vedení fondu," uvedl vedoucí analytického týmu poslaneckého klubu Pirátů Štěpán Rattay. Fond by měl podle něj žádosti o dotaci přehodnotit a od závazku vyplatit dotace odstoupit. „Nebo alespoň uzavření smluvního vztahu odložit na dobu, než bude zřejmé, jak v těchto konkrétních případech střetu zájmů postupovat," dodal Rattay.

Podle Novákové důvod k nevyplacení peněz není, pokud firmy splnily podmínky příjmu dotace. „Co se týká společností z holdingu Agrofert, pokud splní všechny podmínky pro čerpání dotace, není důvod k neposkytnutí dotace. Akcie společnosti Agrofert byly podle veřejně dostupných údajů v obchodním rejstříku vloženy do dvou svěřenských fondů a podle právní úpravy v občanském zákoníku je nyní nevlastní žádná osoba - ani zakladatel, ani svěřenský správce, ani obmyšlený. V tomto kontextu nyní nespatřujeme důvod pro neposkytnutí dotace z důvodu ustanovení o střetu zájmů ve finančním nařízení EU," dodala Nováková. Fond podle ní bude sledovat vývoj názorů a výkladu nového evropského nařízení.

Nejde o jediný případ dotací pro Agrofert, na který v poslední době Piráti upozornili. Například Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond změnil pravidla, na dotace pro malé a střední podniky od srpna nedosáhnou firmy, které koupila větší společnost. Dříve měly dvouletou ochrannou lhůtu. Piráti se domnívají, že velké zemědělské firmy včetně Agrofertu braly peníze nezákonně a měly by je vrátit. Mluvčí fondu Neli Vesselinová uvedla, že fond nechyboval, když dotace firmám z velkých firem dával, má na to právní analýzy. Agrofert podle svého mluvčího Karla Hanzelky nechyboval a nic se pro firmu nemění.

Agrofert do loňského února patřil Babišovi, který jej pak vložil do svěřenských fondů. Agrofert, který je největší skupinou v českém zemědělství a potravinářství, měl loni tržby přes 155 miliard korun a 33.000 pracovníků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda o „eko“ plastech. Televizní legenda nepotěší fanatiky

22:06 Pravda o „eko“ plastech. Televizní legenda nepotěší fanatiky

„Dělají to, jen aby se cítili dobře,“ říká novinář John Stossel o environmentálních organizacích vyb…