Existují minimálně dva důvody, proč to komunální politici vzešlí z těchto voleb budou mít těžší než ti, které nahradí. Jednak po skandálech spojených s komunální politikou chtějí lidé více vidět svým zástupcům pod prsty. „Pokud k tomu přičteme skutečnost, že radnice od nejmenších vísek po velká města se budou potýkat s nedostatkem peněz, a někde i s dluhy, je otázka, zda vítězství ve volbách nebude občas vítězstvím Pyrrhovým," uvádí v komentáři pro iHNed.cz Luděk Niedermayer.
A bude se to týkat i politických stran. Místo aby se komunální politika stala zásobárnou kvalitních kandidátů „pro vyšší ligu", začala malá průhlednost a korupční podezření spojená s městskou či obecní politikou ohrožovat pozice stran na republikové úrovni. „A co je horší, ukázalo se, že strany neumí zvládnout ´své´ představitele, kteří neváhají využívat mrtvé duše či spoléhat na podporu mocných lobbistů," připomíná bývalý viceguvernér ČNB.
Zastupitelé budou muset excelovat v disciplíně hlídání nákladů
Měřítkem úspěšnosti nových zastupitelstev tak bude hlavně to, jak voliče přesvědčí, že si počínají lépe, než tomu bylo dosud. „Zda veřejné zakázky budou odpovídat tomu, co města či obce vskutku potřebují, a budou zadány a vybrány transparentně a moudře. Důležité budou také kroky související s rozvojem obcí včetně pro někoho lukrativních změn územních plánů," pokračuje Niedermayer z poradenské společnosti Deloitte.
Podle bývalého viceguvernéra ČNB budou zastupitelé muset, pokud chtějí být úspěšní, excelovat i v disciplíně hlídaní nákladů. „Rychlým ekonomickým růstem podpořený tok peněz do obecních pokladen vytvořil iluzi, že to tak půjde navěky. Opak je pravdou, spořivý stát znamená méně peněz pro města a obce, a navíc, zřejmě se schyluje ke změně pravidel, která zmírní značné znevýhodnění menších obcí na úkor velkých měst," upozorňuje Niedermayer.
Vznik místních koalic může být noční můrou republikových šéfů stran
Přestože je komunální politika pragmatičtější a méně ideologická než vládní, přesto bude zajímavé v době úsporného státu sledovat, zda zejména zastupitelstva ovládaná pravicí odolají u nás populárním krokům v komunální politice, které jsou zaměřeny na získání „vděku" jednotlivých občanů či skupin. „Tedy zda budou místní zástupci stran konzistentní s programem své strany," je zvědav bývalý viceguvernér ČNB.
Je ale přesvědčen, že levné prodeje komunálních bytů či jiné dárky by neměly mít v zodpovědné komunální politice dnes ani v budoucnu místo. „Dalším faktorem, který se může zpět promítnout do podpory stran na republikové úrovni, bude jistě i způsob, jakým vzniknou místní koalice. Podezření, že by za nimi stály nečisté ekonomické zájmy, je jistě noční můrou republikových šéfů stran," uzavírá Niedermayer.
K věci:
Karlovarští rebelové vymetli magistrát. Dohodnou se spolu?
Zemětřesení na zlínské radnici: ODS a ČSSD míří do opozice
Výsledky voleb do zastupitelstev pražských městských částí
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih