Pokus o svržení vlády! Fialo a Pekarová, proč takové načasování? Expremiér má jasno. Tuší, co přijde po prázdninách

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

05.06.2021 5:00 | Zprávy

„Oni nemají žádnou politickou koncepci. Žádný program ekonomický, co by udělali se zemí, kdyby se ujali vlády. Nevědí ani jak postupovat v politických otázkách tohoto typu. Jak řešit krátkodobé politické problémy. Je to dáno jednak nezkušeností dnes nejsilnější pravostředové formace Pirátů a jednak také tím, že těch pět politických stran, které jsou v pravém středu, jsou v zásadě velmi rozdílné. Nemají spolu často mnoho společného,“ konstatoval expremiér Jiří Paroubek, kterého ParlamentníListy.cz požádaly o okomentování čtvrtečního vyslovování nedůvěry vládě.

Pokus o svržení vlády! Fialo a Pekarová, proč takové načasování? Expremiér má jasno. Tuší, co přijde po prázdninách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda ODS Petr Fiala podepisují koaliční smlouvu

Hlasování o nedůvěře vládě: čí to bude blamáž? otázal se ve svém textu na serveru Vaše věc bývalý premiér Jiří Paroubek den před hlasováním o nedůvěře vládě Poslaneckou sněmovnou. Nedůvěru vládě se poslancům vyslovit nezdařilo, čí to tedy byla blamáž? otázaly se ho proto po hlasování ParlamentníListys.cz. „Byla to blamáž především pravice. Uspořádali si vpodstatě dvanáctihodinovou tiskovou konferenci, která tedy byla bez publika v sále, ale s desítkami tisíc u televizních obrazovek. Žádný větší politický vliv to nemělo. Pokud se nepovede prosadit nedůvěru vládě, tak to samozřejmě poškozuje strany, které to navrhly. Komunisté to vymanévrovali myslím velmi dobře,“ řekl.
 
Ve výše zmíněném textu o jejich roli napsal: „Již nějakou dobu za sebou vláda nemá většinu poslanců ve sněmovně. Komunisté, kteří ji tři roky více méně podporovali, tuto podporu v průběhu ledna a února postupně a pak i definitivně vypověděli. Vláda by se tak stala vcelku snadným terčem pro opozici, pokud by ovšem komunistické stanovisko vůči vládě bylo zcela jasné a definitivní. Předseda KSČM Filip ale mluví jako Pýthie, jednou tak a podruhé jinak. Pravice tak do poslední chvíle nebude vědět, jak se komunisté při vlastním hlasování o nedůvěře zachovají.“ A ještě dodal: „Pokud odejdou ze sněmovny, bude to znamenat, že návrh na vyslovení nedůvěry vládě ze strany opozice nejspíš spadne pod stůl. Komunisté tak budou nohama hlasovat proti vládě a tím vlastně pro ni. Pravice bude nahraná a Andrej Babiš a sociální demokraté budou mít čas na přípravu své volební kampaně.“ A tak se i stalo.
 
 
V den D 3. června totiž „Pýthie“ Filip oznámil, že „jeho strana se nebude účastnit divadla a odchází pracovat pro občany.“ Tím bylo jasné už poměrně záhy, jak všechno dopadne, i když pak následovala ještě mnohahodinová rozprava, než pozdě večer proběhlo hlasování s předem jasným výsledkem. Jak Jiří Paroubek chápe postoj komunistů? „Myslím, že je pochopitelný. Nemohli před svými členy a zejména svými voliči postupovat jinak. Tedy tak, aby se dali dohromady s pravicí. To by jim nikdo neodpáral. Samozřejmě že pak by jim to předhazovala jak sociální demokracie, tak Andrej Babiš,“ domnívá se.

Opozice si počkala, až bude po všem

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…