Politická bomba z Ruska. Zatímco Evropa řeší koronavirus, tam se hýbe s ústavou. A nečekaně jde také o Putina

10.03.2020 17:25 | Zprávy

Analytička Veronika Sušová-Salminen se na svém facebookovém profilu vyjádřila k situaci v Rusku. Poslanci totiž ve duhém čtení přijali změnu ústavy. A to včetně ohromujícího návrhu od ruské poslankyně Těreškovové.

Politická bomba z Ruska. Zatímco Evropa řeší koronavirus, tam se hýbe s ústavou. A nečekaně jde také o Putina
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin při projevu o stavu země

„V závětří koronaviru přijala ruská Duma ve druhém čtení úpravy ústavy. Bývalá kosmonautka a poslankyně Těreškovová při čtení náhle navrhla další úpravu – vynulování termínů Vladimira Putina. Otevírá to možnost Putinovi při platnosti nové ústavy znovu kandidovat na prezidenta i přes omezení na dva termíny. Poslední slovo má mít Ústavní soud. Vzhledem k provedení to bylo plánované,“ míní analytička Sušová-Salminen s ohledem na to, že Putin byl během 30 minut v Dumě, aby se vyjádřil. „Takže bude co analyzovat a aktualizovat. Samozřejmě ex post (a sázím, že se to upeklo na noční schůzce minulý týden),“ dodala Sušová-Salminen.

O přijetí klíčového čtení návrhu ústavy psal mimo jiné server Novinky.cz. Státní duma jej přijal 382 hlasy poslanců. Nikdo nebyl proti, 44 zákonodárců se zdrželo. Počet po sobě následujících mandátů prezidenta by tak nově neměl být omezen. Proti návrhu se přitom postavil sám prezident Ruské federace Vladimir Putin.

„Domnívám se, že není vhodné odstranit z ústavy omezení počtu prezidentských mandátů,“ podotkl Putin s tím, že je-li stát stabilní, je podle něj vhodnější předání moci. Vnímá to jako důležité pro dynamiku rozvoje země.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

4:44 Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

POHLED IVANA HOFFMANA „Vždy zde bude strach, že slovo změní svět. Současně zde vždy bude víra, že um…