V úvodu rozhovoru Ševčík konstatoval, že se transformace naší ekonomiky z komunistické centrálně řízené na svobodnou kapitalistickou v podstatě zdařila.
„To hodnocení transformace je částečně zkreslováno těmi, kteří to nezažili, a těmi, kteří v té době neuspěli. Naše transformace se povedla nejlépe ze všech zemí, které procházely tím transformačním procesem,“ vyjádřil svůj názor host s tím, že socialistická ekonomika vedla k nedostatku zboží v obchodech, takže přechod od socialistické ekonomiky ke kapitalistické většina společnosti přivítala.
Transformace se podle docenta Ševčíka zdařila i proto, že se jí chopili lidé, kteří věděli, co dělají, a měli odvahu učinit, co bylo třeba. Předchozí systém se reformovat nedal a tvrdá transformace s sebou nesla i problémy. „Ale v jiných zemích, kde se ta transformace tak nepovedla, tak tam se rozkradlo podstatně více než tady,“ konstatoval host s tím, že se ojedinělé případy krádeží objevily, ale nešlo o systémový problém.
Za jedním z postprivatizačních zločinů stál podle Ševčíka podnikatel Zdeněk Bakala. Ekonom má za to, že tento člověk stál za pádem Investiční a poštovní banky. Kolem této banky prý byla vyvolána panika, které podlehli i politici. „Mimochodem, za tím stál Bakala, protože byl tehdy vlastníkem Patria Finance a Patria Finance v podstatě organizovala prostřednictvím Bakaly určité transakce, které byly vyšetřovány, ale protože nebyly dovyšetřeny, tak se o tom na veřejnosti moc neví. To byl transformační zločin, jeden z mála transformačních zločinů,“ vyjádřil svůj názor docent Ševčík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp