Premiér Sobotka ve velkém rozhovoru: Prezident se vzdaluje názorům ČSSD. Uprchlíci nejsou teroristé

19.12.2015 10:51 | Zprávy

Předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka se v obsáhlém rozhovoru pro deník Právo mimo jiné vyjádřil ke slovům německé kancléřky Angely Merkelové, že východoevropské země jsou méně solidární s uprchlíky než ty západoevropské. Zároveň také hovořil o svých sporech s hlavou státu Milošem Zemanem.

Premiér Sobotka ve velkém rozhovoru: Prezident se vzdaluje názorům ČSSD. Uprchlíci nejsou teroristé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

S předsudkem Angely Merkelové, že východoevropské země jsou méně solidární, bojuje Sobotka podle svých slov celý rok. „Snažím se s Němci intenzivně mluvit, s bavorským premiérem, se saským premiérem, teď jsem byl na sjezdu SPD, která podporuje otevřený přístup k uprchlíkům. Snažím se, aby paní Merkelová příští rok přijela do České republiky. Sám jsem ji za poslední dva roky dvakrát navštívil v Berlíně,“ uvedl. Sám obhajuje naši vlast, že jsme například výrazně přispěli do všech transfondů pro Blízký východ, pro Afriku, pro Sýrii. „Angažujeme se ve třetích zemích, podporujeme uprchlické tábory, podpořili jsme Maďary, Slovince, Srby. Nikdo nemůže tvrdit, že Česká republika nebo země V4 nejsou solidární,“ uzavřel tuto otázku.

Spor s prezidentem Milošem Zemanem se rozhořel po 17. listopadu, kdy Sobotka hlavu státu zkritizoval za to, že na Albertově vystoupil vedle předsedy hnutí Blok proti islámu Martina Konvičky. „Každý politik je kritizovatelný. Jestli bude pan prezident dělat takové chyby, jaké se dopustil 17. listopadu, když se postavil po bok extremistů, tak musí počítat s tím, že jako předseda vlády se vyjádřím. Já přece nemůžu mlčet a tvářit se, že jsem nic neviděl,“ pustil se opět do prezidenta Sobotka. Podle něj však nejde o spor, ale o jiný názor na to, jak se má hlava státu chovat v den státního svátku.
 
Sobotka se také nechal slyšet, že část podporovatelů Miloše Zemana z řad sociální demokracie, kteří jej před dvěma lety volili, dnes kroutí hlavou. „To není věc, kterou bych jako předseda sociální demokracie ovlivňoval. Oni sledují postoje pana prezidenta a zdá se, že se jim pan prezident vzdaluje,“ řekl.
 
Jedním z apelů, který Sobotka na hlavu státu má, je rozlišování mezi muslimy a teroristy, mezi muslimy a islamistickými radikály, mezi uprchlíky a teroristy. „Rétorika ústavních činitelů je důležitá. Není možné házet uprchlíky a teroristy do jednoho pytle. Neexistuje tu princip kolektivní viny. Měl by to rozlišovat i pan prezident,“ nechal se slyšet premiér s tím, že k této otázce jistě dojde i při tradičním novoročním obědě v Lánech.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budete péct? Pozor, nejde jen o ceny: Cukr z Ukrajiny a Bulharska. Ale něco tu nehraje

6:20 Budete péct? Pozor, nejde jen o ceny: Cukr z Ukrajiny a Bulharska. Ale něco tu nehraje

Pečení vánočního cukroví se oproti loňsku prodraží, jelikož zejména v posledních měsících stále více…