Prezident Miloš Zeman přijme zástupce odborového svazu horníků

12.07.2016 6:08 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman dnes přijme zástupce Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN). Předseda Sdružení hornických odborů OKD a druhý místopředseda OS PHGN Jaromír Pytlík řekl ČTK, že hovořit se určitě bude mimo jiné o situaci v těžební společnosti OKD, která je v úpadku.

Prezident Miloš Zeman přijme zástupce odborového svazu horníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

"My program neurčujeme, uvidíme, co bude potřebovat pan prezident. Určitě bude řeč o důchodech, které podepsal, určitě bude řeč o OKD a obecně o hornictví," řekl Pytlík. V pondělí jednala vláda o OKD s vedením těžební firmy a se zástupci odborů a zaměstnavatelů. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) poté řekl, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) dospěl k názoru, že je v srpnu třeba dát OKD peníze na červencové výplaty. Babiš se jednání neúčastnil, v pátek ale uvedl, že by stát mohl firmě poskytnout finanční pomoc při případné reorganizaci.

Dnes na přetřes podle Pytlíka zřejmě přijdou i limity pro těžbu hnědého uhlí, jejichž prolomení v severočeském lomu ČSA vláda neschválila. Jednání se zúčastní i zástupci hnědouhelných a uranových dolů.

Prezident Zeman minulý měsíc podepsal nová pravidla, podle nichž horníci z hlubinných dolů budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech. Pravidla začnou platit od října.

Těžební společnost OKD se dostala do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V květnu podala sama na sebe insolvenční návrh, v němž uvedla, že nejméně 650 věřitelům dluží přes 17 miliard korun. Pohledávky už u soudu přihlásilo na 500 jejích věřitelů. V dolech, kde nyní i s dodavatelskými firmami pracuje zhruba 12.000 lidí, se dál těží uhlí. Problémy OKD řeší i vláda, která se zabývá tím, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na provozní výdaje. OKD se totiž potýká s nedostatkem finanční hotovosti. O budoucnosti firmy budou rozhodovat věřitelé, kteří se sejdou na schůzi v srpnu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…