Český prezident během prvního dne jednání v New Yorku stihl celou řadu schůzek se světovými státníky. Potkal se s novou britskou premiérkou Theresou Mayovou, ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, jordánským králem, makedonským prezidentem, španělským králem či s nositelkou Nobelovy ceny míru a známou barmskou političkou Su Ťij.
Při setkání se svým novinářským doprovodem Zeman zmínil, s čím v projevu předstoupí před Valné shromáždění OSN. Myšlenka jeho projevu prý bude stejná jako před rokem, tedy rostoucí nebezpečí mezinárodního terorismu.
„Před několika lety islámský terorismus zachvátil přibližně šest zemí, dnes je to 35 zemí. Co chcete víc jako argument, že tato rakovina metastázuje a že se k ní chováme dílem lhostejně a dílem zbaběle,“ uvedl český prezident.
Konkrétní podoba boje s islamisty pod hlavičkou OSN by měla zahrnovat následující: „Přijetí návrhu jednoho francouzského autora, který zhruba odpovídá tomu, co jsem říkal před rokem. On tomu říká peacekeeping operations (operace na udržení míru, pozn. red.). Navrhuje tam drony, navrhuje spolupráci tajných služeb, speciální síly. Já budu mluvit o tom, že máme útočit na logistická centra teroristů, a nikoli na jejich pozemní jednotky,“ sdělil dále Zeman.
„Jako poslední budu citovat Chartu OSN, kde konkrétně článek 47 mluví o vytvoření vrchního velitelství vojsk Spojených národů. Tento článek dosud nikdy nebyl aplikován, je to tzv. spící struktura a já se domnívám, že pokud by se vytvořila na základě rezoluce Rady bezpečnosti ozbrojená síla bojující proti terorismu a složená z těchto složek, tak by se tato spící struktura najednou probudila jako Šípková Růženka,“ přidal srovnání.
Na rozdíl od některých jiných politiků prý Miloš Zeman zastává názor, že migrační krize je úzce spojena s mezinárodním terorismem. „Protože je to právě islámský terorismus, který vyhnal lidi z Iráku, Sýrie a koneckonců i z dalších zemí. Vezměte si jenom řádění Boko Haram v jižní Africe. My pořád vidíme jenom Střední východ, ale ona je to už pomalu skoro celá Afrika, je to Afghánistán, kde hrozí vítězství Tálibánu a tak bych mohl pokračovat dál. Čili tvrdím, že mezinárodní terorismus a migrační vlna jsou úzce spojeny,“ je český prezident přesvědčen.
Téměř deset schůzek, které během úterý Zeman absolvoval, sám označuje za krátká, neformální a přátelská setkání. „Ať už s novým španělským králem, já jsem samozřejmě znal jeho otce a velice jsem si vážil jeho role v pokusu o španělský převrat. S panem Lavrovem se také známe dlouhá leta, tak jsme si povídali o rezoluci, kterou má Rusko právě navrhnout v Radě bezpečnosti ohledně protiteroristické akce. A s novou paní britskou premiérkou jsme se jenom pozdravili, stejně tak jako například s jordánským králem a dalšími, protože s tím už jsem se také viděl. Jsem rád, že britská premiérka řekla: odcházíme z Evropské unie, ale neodcházíme z Evropy,“ dodal prezident Miloš Zeman při setkání s českými novináři.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka